Senacka komisja zdecydowała ws. ustawy o SN
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji po godz. 1.30, już w piątkową noc, zaopiniowała ws. przyjęcia bez poprawek ustawy o Sądzie Najwyższym. Odrzuciła wniosek o jej odrzucenie w całości.
Senatorowie PO zapowiedzieli, że wniosek o odrzucenie ustawy ponowią jako wniosek mniejszości. Za przyjęciem ustawy bez poprawek opowiedziało się sześciu senatorów, przeciw było dwóch, nikt nie się nie wstrzymał.
W piątek rano ustawą zajmie się cały Senat.
Poprawki dotyczyły m.in. szczegółowych praw sędziów SN. Wcześniej Bogdan Klich (PO) powiedział, że senatorowie PO chcą m.in. ponowić poprawki zgłaszane przez posłów PO podczas prac nad ustawą w Sejmie.
Posiedzenie komisji cały czas zagłuszały dobiegające przez otwarte okna okrzyki osób, protestujących przeciwko wprowadzanej reformie sądownictwa.
- PiS walcem rozjechało polską demokrację przyjmując ustawę likwidującą Sąd Najwyższy - mówili podczas czwartkowej manifestacji przed Pałacem Prezydenckim liderzy opozycji. Domagali się, aby prezydent zawetował ustawę o SN, KRS i sądach powszechnych.
Środowiska opozycyjne, w tym PO, Nowoczesna, PSL protestowały w czwartek ws. uchwalenia przez Sejm ustawy o SN. Protest przed Pałacem Prezydenckim po godz. 20 rozpoczęło odśpiewanie hymnu Polski i odczytanie przez aktorkę Joannę Szczepkowską preambuły do Konstytucji z 1997 r. Po demonstracji przed Pałacem Prezydenckim manifestanci przeszli pod Sejm.