Sekrety Angeli Merkel
Kontrowersje wokół Merkel. Przywitano ją kamieniami
Cesarzowa Europy
"Putin i Merkel spotykają się na bankiecie. Pani Kanclerz mówi: 'Jest wiele sposobów pomnażania zysków, ale tylko jeden uczciwy'. Na to Putin: 'Jaki?'. 'Aaaa' - odpowiada Merkel i zaciera ręce. 'Wiedziałam, że pan go nie zna!'".
Kawałów o niej jest w bród. Ich mnogość ilustruje wielką popularność i sympatię, jaką pani kanclerz cieszy się u rodaków. "Dowcip z Putinem jak papierek lakmusowy wiernie oddaje jej błyskotliwość, inteligencję i roztropność. A przynajmniej powszechne wśród rodaków uznanie dla analitycznego rozumowania doktor nauk ścisłych" - czytamy we wstępie książki "Angela Merkel. Cesarzowa Europy".
Kim jest kontrowersyjna kanclerz Europy, najbardziej wpływowa kobieta świata, która przed dwoma dekadami była jeszcze enerdowską prowincjuszką? Jak to w ogóle było możliwe, że bojaźliwa doktor fizyki z Berlina Wschodniego i działaczka młodzieżówki komunistycznej w NRD została liderką jednego z kluczowych krajów Zachodu i mężem stanu? O tym pisze Arkadiusz Stempin w najnowszej biografii kanclerz Niemiec "Angela Merkel. Cesarzowa Europy". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Agora.
Angela Merkel budzi skrajne emocje. W Polsce w 2012 roku została wybrana w sondażu OBOP po raz piąty najpopularniejszym politykiem zagranicznym. Tymczasem w Niemczech "Żelazna Angela", owszem, też uchodzi za maciorę Europy, tyle że swoim mlekiem karmiącą bankrutów z południa kontynentu.
W czasie "wizyty u greckich przyjaciół" w 2012 roku w Atenach jeden z emerytów powitała ją hasłem: "Spieprzaj, dziwko!" Rodacy emeryta, którzy od miesięcy musieli sobie radzić bez emerytury i zasiłków, na powitanie kanclerz Niemiec wyszli z kamieniami w rękach oraz plakatami przedstawiającymi gościa z dorobionymi wąsami Hitlera. Podobnie wyglądały wizyty w Portugalii, na Cyprze czy w Madrycie.
"W Polsce nie ma waluty euro, nie ma więc kryzysu eurostrefy. Ale wystarczyło, by państwowa telewizja niemiecka wyemitowała kontrowersyjny serial 'Nasze matki, nasi ojcowie', który Polaków z lat II wojny przedstawiał jako zatwardziałych antysemitów, by kubeł pomyj wylać akurat na głowę 'kanclerzyny'. Jakby sama go nakręciła" - czytamy w książce.
Na kolejnych stronach odsłaniamy największe sekrety "Żelaznej Angeli".
(evak)