Trwa ładowanie...
d3inb1c

Sejmowa speckomisja zbada pedofilię w Kościele? Lewica szykuje projekt ustawy

Opozycja chce powołania Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia, która zajmie się przypadkami pedofilii wśród duchownych. Joanna Scheuring-Wielgus będzie zbierała podpisy pod projektem ustawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Joanna Scheuring-Wielgus chce powołania Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia
Joanna Scheuring-Wielgus chce powołania Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d3inb1c
  • Lewica chce powołania sejmowej speckomisji ds. pedofilii
  • Podpisy posłów zbiera Joanna Scheuring-Wielgus
  • Państwowa komisja ds. pedofilii nadal nie zaczęła działać

Niebawem opozycja wniesie do Sejmu projekt ustawy o powołaniu Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia. Ma się ona zająć przypadkami pedofilii wśród duchownych - ustaliła "Rzeczpospolita".

- Jeśli chcemy na poważnie podejść do problemu, ta komisja musi powstać - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy.

d3inb1c

Pomysł powołania komisji powstał już w grudniu ubiegłego roku. Miał być wniesiony jako inicjatywa obywatelska, co wymagało zebrania pod nią co najmniej 100 tys. podpisów. Powstał komitet inicjatywy obywatelskiej, w skład którego weszła m.in. Barbara Labuda, była minister w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Teraz nastąpiła zmiana planów. Lewica wniesie projekt jako poselski, co znacznie skróci ścieżkę jego procedowania. Zbiórką podpisów wśród posłów zajmie się Joanna Scheuring-Wielgus.

"Niech się Lewica zajmie własnym środowiskiem"

Jedna komisja ds. pedofilii już powstała. Pod koniec sierpnia Sejm przyjął ustawę o państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja zajmie się pedofilią w różnych środowiskach, nie tylko wśród duchownych. Ustawa ta jednak została skrytykowana przez wiele instytucji jako niekonstytucyjna.

d3inb1c

Projekt Lewicy krytykuje poseł PiS Jan Mosiński.

- Każdy przypadek jest oczywiście tragedią, ale z wielu badań wynika, że w gronie księży takie przypadki to są promile. Już lepiej, by lewica zajęła się własnym środowiskiem: białymi kołnierzykami, artystami i aktorami. Tam też nie brakuje pedofilii - powiedział gazecie polityk.

Źródło: "Rzeczpospolita"

d3inb1c

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3inb1c

Podziel się opinią

Share

d3inb1c

d3inb1c
Więcej tematów