Trwa ładowanie...
dl0ntda

Sejm znowelizował ustawę o dochodach samorządów

Sejm uchwalił w środę nad ranem nowelizację
ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach
1999-2001 przedłużającą czas obowiązywania tej ustawy na 2002 rok.

dl0ntda
dl0ntda

Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 394 posłów, przeciw było 9, wstrzymało się 34.

Przedłużenie działania ustawy na kolejny rok było konieczne, ponieważ ustawa ta traciła moc 31 grudnia 2001 roku, a uchwalona przez Sejm w lipcu br. nowa ustawa o finansowaniu samorządów została zawetowana przez prezydenta.

W nowelizacji zapisano, że samorządy będą mogły otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych związanych z: dofinansowaniem kosztów wdrażania reformy oświaty, inicjatywami wspierania edukacji na obszarach wiejskich, w tym na stypendia i pomoc materialną dla młodzieży, programem działań osłonowych i restrukturyzacji w ochronie zdrowia.

Podział środków na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego dokonywany ma być przez właściwych ministrów w porozumieniu z wojewodami.

dl0ntda

Zgodnie z nowelizacją również w 2002 roku samorządy będą mogły zmienić przeznaczenie dotacji celowych z budżetu państwa na realizację zadań własnych. Zmiana przeznaczenia nie może przekroczyć 15% planowanej kwoty dotacji. Zgodnie z nowelizacją zmiany takiej może dokonywać zarząd jednostki samorządu terytorialnego po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji do spraw budżetu.

Nowelizacja wprowadza m.in. rozwiązania mające wyeliminować przypadki, w których wpływy z opłaty skarbowej z tytułu wykonywania czynności przez organy jednej gminy są przekazywane na rachunek budżetu innej gminy. Zdarza się tak głównie w przypadku gmin wiejskich, mających siedziby na terenie miast.

Umożliwiono w niej samorządom otrzymywanie dotacji celowych na dofinansowanie ich bieżących zadań własnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lat 1997-2001, a także osuwisk ziemnych.

Nowelizacja zawiera także nowy zapis regulujący zwrot nadmiernie pobranej subwencji oświatowej i doprecyzowuje naliczania subwencji wyrównawczej dla województw.

Sejm nie przyjął poprawki zakładającej, że samorządy wojewódzkie otrzymywałyby na pokrycie wydatków związanych z obsługą wszystkich rodzajów funduszy ochrony środowiska 1% dochodu z opłat za korzystanie ze środowiska.(ck)

dl0ntda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl0ntda
Więcej tematów