PolskaSejm złagodził poborowym

Sejm złagodził poborowym

29.07.2005 23:25, aktual.: 30.07.2005 07:35

Jeżeli poborowy nie zostanie powołany do wojska w okresie 18 miesięcy od stawienia się do poboru, przejdzie do rezerwy - taką poprawkę Senatu wprowadził Sejm do nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Teraz ustawa trafi do podpisu do prezydenta.

Dotychczas do zasadniczej służby wojskowej mogli być powołani mężczyźni do 24. roku życia, a w przypadku absolwentów szkół wyższych było to 28 lat.

Ustawa doprecyzowuje przepisy o pełnieniu przez obywateli polskich służby w obcych armiach i likwiduje komisje poborowe. Zgodnie z nowelizacją polscy żołnierze nie otrzymywaliby zgody na pełnienie służby w obcej armii lub organizacji wojskowej w stanach nadzwyczajnych (mobilizacji, wojny, stanu wojennego czy wyjątkowego).

Nowelizacja przewiduje likwidację komisji poborowych; niektóre ich funkcje już wcześniej przejęły komisje do spraw służby zastępczej. Obecnie komisje poborowe orzekają jedynie w sprawach dot. odroczeń ze względu na sprawowanie przez poborowego opieki nad członkiem rodziny. W przyszłości decydować o tym ma wójt, burmistrz czy prezydent miasta wraz z wojskowym komendantem uzupełnień.

Od decyzji wójta czy burmistrza będzie można się odwołać do wojewody (dotychczas organem odwoławczym była wojewódzka komisja poborowa).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także