Trwa ładowanie...
d7mfc9z
szkoła
27-06-2003 10:50

Sejm: "zerówka" poza przedszkolem i szkołą

Na wniosek rodziców dyrektor przedszkola lub
szkoły może zezwolić na odbycie przez sześciolatka "zerówki" -
obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego do nauki w
szkole - poza przedszkolem albo jego oddziałem w szkole -
zadecydował Sejm. Za przyjęciem poprawki Senatu do tzw. dużej nowelizacji ustawy o
systemie oświaty opowiedziało się 399 posłów, żaden nie był za
odrzuceniem, nikt nie wstrzymał się od głosu.

d7mfc9z
d7mfc9z

Posłowie przyjęli także poprawkę Senatu, zgodnie z którą przekazywanie rodzicom informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce będzie obowiązkiem, a nie uprawnieniem szkoły.

Niepełnosprawnym tak samo

Sejm zgodził się też na propozycję, zgodnie z którą dotacje dla niepełnosprawnych przedszkolaków z placówek niepublicznych będą obliczane według takich samych zasad, jak dotacje dla takich przedszkolaków w przedszkolach publicznych.

Przyjęta została poprawka nakazująca, aby w gabinetach profilaktyki zdrowotnej w szkołach publicznych udzielana była pomoc przedlekarska. "Duża" nowelizacja ustawy o systemie oświaty przywraca obligatoryjność takich gabinetów w szkołach.

Sejm przyjął także poprawkę zakładającą, że standardy kształcenia nauczycieli w zakresie technologii informacyjnej powinny uwzględniać konieczność przygotowania nauczycieli do wykorzystania tej technologii w ramach nauczanego przedmiotu.

d7mfc9z

Opinia musi być

Izba odrzuciła natomiast poprawkę, zgodnie z którą powiaty i gminy przy ustalaniu sieci szkół nie musiałyby mieć pozytywnej opinii kuratora oświaty. Za jej odrzuceniem opowiedziało się 333 posłów, 65 było przeciw, nikt wstrzymało się od głosu.

Senat zaproponował 43 poprawki do "dużej" nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Sejm przyjął 40 z nich.

"Dużą" nowelizację ustawy o systemie oświaty przygotował rząd. Początkowo chciał, aby "zerówki" stały się obowiązkowe od 1 września tego roku. Sejm opowiedział się jednak się za przesunięciem tego terminu o rok, ze względu na brak środków w budżecie na ten cel.

Zapisywane, ale nie chodzą

Obecnie do "zerówek" zapisywanych jest co roku prawie 100% sześcioletnich dzieci miejskich i 87% wiejskich. Faktycznie uczęszcza jednak do nich tylko blisko 60% dzieci w mieście i ok. 45% dzieci na wsi.

d7mfc9z

Z badań przeprowadzanych w wielu krajach europejskich (m.in. Wielkiej Brytanii i Szwecji) oraz w Stanach Zjednoczonych wynika, że dla szans edukacyjnych dzieci decydujący jest wiek przedszkolny i wczesnoszkolny.

Nowelizacja wprowadza też od 1 października 2004 r. nowy system kształcenia nauczycieli. Każdy przyszły nauczyciel, kształcony według nowych zasad, już podczas studiów będzie musiał zdać egzamin państwowy z języka obcego, upoważniający do nauki tego języka. Będzie musiał uzyskać certyfikat umiejętności informatycznych oraz przejść trwającą jeden semestr praktykę w szkołach. Pierwsi absolwenci kształceni w nowy sposób mają opuścić uczelnie w 2007 r.

Ustawa trafi teraz do prezydenta.

d7mfc9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7mfc9z
Więcej tematów