Trwa ładowanie...
d40jex6

Sejm zdecyduje o ustanowieniu święta Chrztu Polski. Nie będzie jednak dnia wolnego

Święto Chrztu Polski ma przypadać na 14 kwietnia. Jak podkreśla Komisja Kultury i Środków Przekazu, miałoby ono upamiętniać faktyczny początek polskiej państwowości. Nowe święto nie będzie jednak wiązało się z dniem wolnym od pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Święto ma przypominać o roli chrztu w historii Polski
Święto ma przypominać o roli chrztu w historii Polski (wikipedia.org)
d40jex6

Projekt ustawy o Święcie Chrztu Polskiego trafi niebawem do Sejmu. Jego inicjatorem jest poseł niezrzeszony Jan Klawiter. Podpisało się pod nim 34 posłów z PiS, Kukiz'15 oraz PSL, a także parlamentarzyści bez przynależnosci partyjnej.

W projekcie ustawy można przeczytać, że chrzest Polski, przyjęty 14 kwietnia 966 r., był kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego narodu i państwa, dlatego zasługuje na upamiętnienie ustanowieniem w tym dniu święta państwowego. Twórcy projektu podkreślają także, że dzięki chrztowi Polska dołączyła do "rodziny narodów Europy Zachodniej" i "bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość".

Wnioskodawcy projektu ubolewają, że dziś to wydarzenie historyczne jest "praktycznie nieobecne w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa". Twórcy inicjatywy podkreślają, że nie chcą, by projekt wiązał się z dniem wolnym od pracy i kosztami dla budżetu państwa, a jedynie zachęcał obywateli do refleksji i wywieszenia w tym dniu biało-czerwonych flag".

d40jex6

Źródło: KAI

Zobacz także: Policyjna Nowenna Niepodległości"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40jex6

Podziel się opinią

Share

d40jex6

d40jex6
Więcej tematów