PolskaSejm zabrał ZUS-owi 60 mln zł

Sejm zabrał ZUS‑owi 60 mln zł

Sejm przyjął poprawki zmniejszające dotację na Zakład Ubezpieczeń Społecznych łącznie na 60 milionów złotych. Z tego najwięcej, bo 40 milionów, na wniosek PiS przesunięto na Uniwersytet kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Sejm zabrał ZUS-owi 60 mln zł
Źródło zdjęć: © PAP

Sejm odrzucił wszystkie poprawki Sojuszu Lewicy Demokratycznej ograniczające pieniądze na Urząd Antykorupcyjny. Samoobrona wycofała swoje poprawki zmniejszające pieniądze na ten cel.

Przed tymi głosowaniami doszło do wymiany zdań między liderami PiS a politykami SLD. Premier Kazimierz Marcinkiewicz apelował o odrzucenie tych poprawek argumentując, że urząd jest potrzebny, gdyż dotychczasowe działania istniejących już instytucji nie były skuteczne.

Zobacz także fototemat:

Obraz

Politycy lewicy mówili, że nie wiadomo czy ustawa o urzędzie wejdzie w życie, dlatego lepiej, by pieniądze przeznaczono na komórki do zwalczania korupcji w policji. Politycy SLD sugerowali, że PiSowi może chodzić o własne cele polityczne związane z istnieniem urzędu.

Premier Marcinkiewicz z kolei mówił, że nie dziwi się, iż poprawki, które mają uniemożliwić powołanie tej służby, składa SLD.

Na drogi i lotniska

Pozostałe poprawki autorstwa PiS przesuwają pieniądze na lotnisko w Świdniku, obwodnicę Chojnic, Akademię Świętokrzyską. Na wniosek PiS zabrano Urzędowi Regulacji Telekomunikacji 10 milionów złotych, pieniądze te przesunięto na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Pieniądze na obsługę zadłużenia zagranicznego posłowie zmniejszyli o 80 milionów złotych. Przeznaczono je na między innymi likwidację wysypiska odpadów zakładów chemicznych Tarnowskie Góry, na drogę krajową numer 11, Euroterminal w Sławkowie, obwodnicę Piły i Poznania.

Sejm przyznał również 20 milionów złotych na modernizację międzynarodowego lotniska Kraków-Balice. Tyle samo przeznaczono na remont dworców kolejowych w Poznaniu i Szczecinie. Środki na cen cel uzyskano ze zmniejszenia obsługi długu krajowego.

Modernizacja lotniska w Balicach ma związek z realizacją przez Polskę układu z Schengen.

Posłowie przyznali też 17,5 miliona złotych na rozbudowę lotniska Katowice-Pyrzowice. O tę kwotę zmniejszono wydatki bieżące na integrację z Unią Europejską.

Poprawki PO nie do przejścia?

Sejm zmniejszył również, na wniosek SLD, fundusze Krajowego Biura Wyborczego. Pieniądze te przeznaczono na szkoły rolnicze. Posłowie poparli też przeznaczenie 7,9 mln złotych na stypendia i pomoc dla młodzieży wiejskiej. Na wniosek PiS, Sejm przesunął 5 mln złotych ze świadczeń zdrowotnych na dofinansowanie Akademi Medycznej w Poznaniu.

Większość poprawek głosowanych jest zgodnie z rekomendacją komisji i nie ma dużych przesunięć w projekcie budżetu. Odrzucane są wszystkie poprawki Platformy Obywatelskiej proponujące zmniejszenie deficytu budżetowego.

Sejm przyjął rządową poprawkę do budżetu, przewidującą pieniądze między innymi na "becikowe" oraz uwzględniającą zwiększoną wpłatę z zysku NBP. Za poprawką zagłosowali wszyscy posłowie.

Posłowie przyjęli też poprawkę PiS zabierającą milion złotych z budżetu Kancelarii Sejmu i przeznaczyli je na Kancelarię Prezydenta. Jednocześnie, Sejm przyjął dwie poprawki Samoobrony ograniczające wydatki Kancelarii Prezydenta o nieco ponad 10 milionów złotych. Przegłosował też, mimo sprzeciwu PiS poprawkę zmniejszającą budżet Kancelarii Premiera o 10 milionów złotych.

Posłowie przy sprzeciwie rządu przyjęli też poprawkę odbierającą 5 milionów złotych z rezerwy na odprawy dla odchodzących urzędników, w tym wojewodów. Pieniądze te zostały przeznaczone na pracownie internetowe w szkole. Posłowie odrzucili wszystkie poprawki zmniejszające pieniądze na wojsko. Cześć z poprawek PO, PiS i SLD wycofały same. Uznano, że gdyby Sejm je poparł mogłoby to złamać ustawowy zapis o przeznaczaniu na armię 1,95 % PKB. Minister obrony narodowej Radosław Sikorski apelował o odrzucenie poprawek zmierzających do zmniejszenia pieniędzy na kontyngent w Iraku.

Sejm przyjął natomiast poprawkę, która zakłada zwiększenie wydatków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o 10 milionów złotych. Pieniądze mają pochodzić ze zmniejszenia wydatków Urzędu Reglacji Telekomunikacji i Poczty.

Skok Samoobrony na bank

Posłowie przeznaczyli także 15 milionów złotych na Polski Instytut Sztuki Filmowej. Pieniądze zgodnie z poprawką LPR i PiS przesunięto ze środków na ochronę zabytków i dofinansowania unowocześnienia linii kolejowej Poznań-Kluczbork.

Z poprawek, którym sprzeciwiała się komisja finansów, posłowie zgodzili się na poprawkę posłów PO przeznaczającą 10 milionów złotych z administracji publicznej na dofinansowanie systemu grzewczego Politechniki Częstochowskiej. Kolejne 10 milionów złotych zgodnie z propozycją posłów PO przeniesiono z wydatków majątkowych w finansach publicznych na prace przygotowawcze pod drogę krajową Wrocław-Lublin. Sejm przyjął poprawkę przeznaczającą 10 milionów złotych na budowę drogi ekspresowej S-8 na odcinku Łódź Pabianice.

Kilkanaście poprawek zostało wycofanych przez wnioskodawców albo marszałek z powodu wad prawnych odmówił ich poddania pod głosowanie. Dotyczy to między innymi dwóch poprawek Samoobrony. Samoobrona proponowała w nich zwiększenie wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego. Poprawki tej partii przewidywały, że zysk banku będzie większy niż szacuje sam bank.

budżetgłosowaniezus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)