Trwa ładowanie...

Sejm. Ryszard Terlecki dzwoni do Jarosława Kaczyńskiego. Wyciekło nagranie

Nie milkną echa po przegranym przez PiS głosowaniu ws. odroczenia posiedzenia Sejmu. Nie wziął w nim udziału m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński. Szef klubu PiS i wicemarszałek Ryszard Terlecki tym razem nie zadbał o partyjną dyscyplinę. Wcześniej było inaczej. Dowodem niech będzie nagranie, do którego dotarła Wirtualna Polska.

Share
Marszałek i szef klubu PiS Ryszard Terlecki w SejmieMarszałek i szef klubu PiS Ryszard Terlecki w SejmieŹródło: Sejm, fot: WP, Sejm
d4bvdys

"Dzień dobry. O, słyszę, że pan prezes już jedzie. Sprawdzamy kworum, tak że na spokojnie...". Tymi słowami Ryszard Terlecki miał przypomnieć Jarosławowi Kaczyńskiemu o głosowaniach na sali plenarnej podczas poprzedniego posiedzenia Sejmu.

Tym razem - na obecnie trwającym posiedzeniu - wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS tego nie zrobił.

Jarosław Kaczyński i telefon od Terleckiego. Szef klubu PiS zdaje relację

Wcześniej z dyscypliną polityków PiS - jeśli chodzi o obecność podczas głosowań - także bywały problemy. O wszystko dbał jednak szef klubu parlamentarnego PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który - jak trzeba było - potrafił zadzwonić z fotela marszałka do samego Jarosława Kaczyńskiego, by przypomnieć o głosowaniach i konieczności zebrania kworum.

d4bvdys

Taka sytuacja miała miejsce podczas posiedzenia Sejmu kilka tygodni temu. Obrady prowadził wicemarszałek Terlecki. Podczas sprawdzania kworum - i przed głosowaniami nad wnioskami formalnymi - szef klubu PiS - z fotelu marszałka - po prostu sięgnął po telefon i zadzwonił do prezesa. Rozmowa się nagrała, scenę zarejestrowały sejmowe kamery.

Jarosław Kaczyński spóźniony. Ryszard Terlecki dzwoni do prezesa PiS

Sytuację można obejrzeć na krótkim nagraniu wideo, do którego dotarła Wirtualna Polska (nagranie prezentujemy powyżej). Terlecki mówi na nim: - Dzień dobry. O, słyszę, że pan prezes już jedzie. Sprawdzamy kworum, tak że na spokojnie...

Później uspokaja: - Jeszcze jest czas...

By na końcu dodać: - No, podobno jest źle, podobno jest źle. Znaczy dziś... No wiem, wiem. Dzisiaj jest to samo.

Sejm. Jarosław Kaczyński na kwarantannie, PiS przegrywa głosowanie z opozycją. Wina szefa klubu PiS?

Gorzej z dyscypliną było na przerwanym posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu.

d4bvdys

Wtorek, 20 października. Parlamentarzyści mają pracować nad przygotowanymi przez posłów PiS przepisami o przeciwdziałaniu pandemii COVID-19. Posiedzenie nie trwa długo: klub Koalicji Obywatelskiej zgłosił wniosek o odroczenie obrad Sejmu do środy. Powód? Zbyt mało czasu, by przedstawiciele opozycji mogli zapoznać się z projektami partii rządzącej.

Wniosek Koalicji Obywatelskiej zostaje przegłosowany, PiS zostaje na lodzie, a posiedzenie Sejmu zostaje odroczone. Przyczyna: dyscyplina po stronie opozycji i nieobecność podczas głosowania kilkudziesięciu polityków partii rządzącej. W głosowaniu nad wnioskiem opozycji nie brało udziału niemal 30 parlamentarzystów PiS. W tym premier Mateusz Morawiecki i przebywający na domowej kwarantannie wicepremier Jarosław Kaczyński.

Po tych wydarzeniach jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy przyznał nam, że jest to "porażka wizerunkowa władz klubu" i "pokaz braku skuteczności". - Zrzucamy winę na opozycję, że przedłuża prace Sejmu, budujemy jej mit "sprawczości", a prawda jest taka, że wystarczyłoby zadbać o dyscyplinę w naszym klubie, żeby całego zamieszania nie było. Nie mieliśmy dobrego przepływu informacji. Słusznie zbieramy za to bęcki - stwierdził nasz rozmówca.

Inni politycy tłumaczyli, że członkowie rządu, na czele z premierem i wicepremierami, po prostu nie zostali poinformowani, że przed południem odbędą się głosowania - m.in. nad wnioskiem opozycji. - Zabrakło czujności - usłyszeliśmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4bvdys

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bvdys
d4bvdys
Więcej tematów