Sejm rozpoczął posiedzenie minutą ciszy
Po godz. 9 sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie uczcili minutą ciszy pamięć ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Później wysłuchają informacji ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz zajmą się projektami - rządowym i PiS - w sprawie zmian w OFE.
Radosław Sikorski przedstawi posłom informację o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2011 roku.
Wystąpieniu szefa MSZ poświęconemu priorytetom polskiej polityki zagranicznej będzie się przysłuchiwać prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i akredytowani w Polsce dyplomaci.
Po południu posłowie zajmą się projektami zmian - rządowym i autorstwa PiS - ws. OFE. Rząd chce, aby ustawa, w której wpisano 30-dniowe vacatio legis, weszła w życie 1 maja.
Rządowy projekt zmian w OFE zakłada, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3% do 2,3%, a potem będzie wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5%. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta.
Natomiast projekt klubu PiS przewiduje, że każdy wchodzący na rynek pracy będzie mógł zdecydować czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy przekazać pieniądze do ZUS i liczyć na wyższą emeryturę z I filaru. Dodatkowo ubezpieczony będzie mógł określić, jaką część składki ZUS odprowadzi do OFE; na poziomie 2%, 3%, 4%, 5%, 6%, albo 7,3%.
W czwartek posłowie zajmą się rządowym pakietem ustaw zdrowotnych. W piątek, w głosowaniach powołają pięciu członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej, a także rozpatrzą wniosek PiS o odwołanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego.