Sejm przyjął uchwałę sprzeciwiającą się mechanizmowi alokacji uchodźców
• Sejm przyjął uchwałę ws.narzucania przez Unię Europejską kwot imigrantów
• Uchwała wyraża sprzeciw wobec "próbo ustanawiania stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy migrantów" przez UE i sprzeciwia się karom finansowym
02.12.2016 | aktual.: 02.12.2016 14:55
Jak zaznaczono, uchwała to podtrzymanie pełnego stanowiska z kwietnia 2016 r. w sprawie polityki imigracyjnej Polski. Posłowie sprzeciwili się wtedy "jakimkolwiek próbom ustanawiania stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy migrantów".
Sejm "stanowczo sprzeciwia się tym samym propozycji ustanowienia korekcyjnego mechanizmu alokacji uchodźców" i wskazuje, że wprowadzenie takiego systemu redystrybucji migrantów mogłoby "doprowadzić do zwiększenia napływu nielegalnych imigrantów na teren UE" - można przeczytać w dokumencie. "Sejm RP uważa ponadto, że w żadnej mierze nie może zostać zaakceptowana propozycja ustanowienia mechanizmu solidarności finansowej za czasowe zawieszenie udziału państwa w systemie alokacji" - napisano.
Według Sejmu przyjęcie projektowanego przez UE rozporządzenia byłoby pogwałceniem kompetencji państw członkowskich w zakresie systemu zabezpieczeń społecznych, polityki bezpieczeństwa wewnętrznego oraz polityki integracyjnej, które wynikają z traktatów.
Jednocześnie w uchwale zwrócono uwagę, iż "Rzeczpospolita Polska nie uchyla się od zaangażowania w rozwiązanie kryzysu migracyjnego, w tym w szczególności w zaangażowanie finansowe na rzecz państw trzecich w celu zapobiegania przyczynom kryzysu migracyjnego, oraz ochronę zewnętrznych granic UE".
Za przyjęciem uchwały głosowało 397 posłów, przeciw było pięciu, a czterech wstrzymało się od głosu.
Oprac. Magdalena Wojnarowska