PolskaSejm przyjął poprawki ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Sejm przyjął poprawki ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Posłowie odrzucili jednak wzbudzające najwięcej kontrowersji dwie zmiany, wprowadzone przez senatorów do przepisów antykorupcyjnych oraz ustawowe zobowiązanie lekarzy do wypisywania na receptach numeru PESEL.

Z blisko 40 zmian do ustawy większość miała charakter legislacyjny i redakcyjny. Przyjęto m.in. poprawki umożliwiające prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia decydowanie o finansowaniu transportu pacjenta z innego kraju Unii Europejskiej.

Zgodnie z nowelizacją aptekarze i lekarze nie mogą - pod groźbą odpowiedzialności karnej - przyjmować korzyści majątkowych w zamian za osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży leków refundowanych. Nowe przepisy mają też dać NFZ możliwość żądania od apteki informacji o treści umowy z hurtowniami farmaceutycznymi na zakupy leków i wyrobów medycznych.

Nowelizacja zmienia natomiast zasady algorytmu, na podstawie którego rozdzielane są środki między poszczególne oddziały NFZ. Przyznaje też dodatkowe uprawnienia kontrolne Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Nowelizacja ma doprowadzić do skrócenia kolejek pacjentów oczekujących na świadczenia medyczne. Placówki medyczne będą zobowiązane do przekazywania NFZ danych o osobach oczekujących na świadczenia (nr pesel), a także - informacji o średnim czasie oczekiwania i liczbie oczekujących.

Źródło artykułu:PAP
nowelizacjasejmsenat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)