Trwa ładowanie...
di9lefm

Sejm. Posłowie zagłosowali ws. kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego

Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz oraz Jakub Stelina zostaną sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Późnym wieczorem w czwartek poparcia kandydatom zgłoszonym przez PiS udzielił Sejm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm. Posłowie poparli kandydatów zgłoszonych przez PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Sejm. Posłowie poparli kandydatów zgłoszonych przez PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego (PAP, Fot: PAP/Leszek Szymański)
di9lefm

Za kandydaturą Krystyny Pawłowicz głosowało 230 posłów, przeciw 213. Poparcia Stanisławowi Piotrowiczowi udzieliło 230 posłów przeciwni tej kandydaturze było 218. Z kolei Jakub Selin został wybrany większością 233, przeciwnych było 209 osób.

"Dziękuję posłom Prawa i Sprawiedliwości za zaufanie. Przestaję być politykiem, zostanę po złożeniu ślubowania sędzią konstytucyjnym. Postaram się dobrze i uczciwie wykonywać swe obowiązki. Jako Polka mam obowiązki polskie" - zapewniła na Twitterze tuż po głosowaniu Krystyna Pawłowicz.

Opozycja domagała się reasumpcji głosowania - podczas oddawania głosów ws. kandydatki PiS do TK, poseł Michał Szczerba uskarżał się na zepsutą kartę do głosowania. Marszałek Sejmu nie przychyliła się do tej propozycji.

di9lefm

Przypomnijmy: 3 grudnia upływa kadencja 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Na początku listopada klub parlamentarny zgłosił Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Elżbietę Chojną-Duch na kandydatów do zastąpienia prawników w tym organie. Jednak ze względu na to, że kandydatury zostały zgłoszone po czasie (po zakończeniu posiedzenia "starego" Sejmu" - przyp. red.) klub zrobił to ponownie.

Jednak w ciągu kilkunastu dni doszło do dwukrotnej zmiany trzeciego kandydata. Chojną-Duch zastąpił Robert Jastrzębski (również zgłoszony przez PiS). Potem partia Jarosława Kaczyńskiego znowu wycofała się z tej kandydatury i zgłosiła Jakuba Stelina na ostatecznego kandydata do Trybunału Konstytucyjnego.

Późnym wieczorem Sejm wybrał również nowych członków do Krajowej Rady Sądownictwa. Posłowie wybrali samych członków PiS: Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego oraz Kazimierza Smolińskiego. W głosowaniu przepadły posłanki opozycji: Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO-KO) oraz Joanna Senyszyn (Lewica).

di9lefm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

di9lefm

Podziel się opinią

Share
di9lefm
di9lefm
Więcej tematów