Trwa ładowanie...

Sejm. Posłowie zagłosowali ws. kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego

Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz oraz Jakub Stelina zostaną sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Późnym wieczorem w czwartek poparcia kandydatom zgłoszonym przez PiS udzielił Sejm.

Sejm. Posłowie zagłosowali ws. kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału KonstytucyjnegoŹródło: PAP, fot: PAP/Leszek Szymański
d2f3w4w
d2f3w4w

Za kandydaturą Krystyny Pawłowicz głosowało 230 posłów, przeciw 213. Poparcia Stanisławowi Piotrowiczowi udzieliło 230 posłów przeciwni tej kandydaturze było 218. Z kolei Jakub Selin został wybrany większością 233, przeciwnych było 209 osób.

"Dziękuję posłom Prawa i Sprawiedliwości za zaufanie. Przestaję być politykiem, zostanę po złożeniu ślubowania sędzią konstytucyjnym. Postaram się dobrze i uczciwie wykonywać swe obowiązki. Jako Polka mam obowiązki polskie" - zapewniła na Twitterze tuż po głosowaniu Krystyna Pawłowicz.

Opozycja domagała się reasumpcji głosowania - podczas oddawania głosów ws. kandydatki PiS do TK, poseł Michał Szczerba uskarżał się na zepsutą kartę do głosowania. Marszałek Sejmu nie przychyliła się do tej propozycji.

Przypomnijmy: 3 grudnia upływa kadencja 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Na początku listopada klub parlamentarny zgłosił Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Elżbietę Chojną-Duch na kandydatów do zastąpienia prawników w tym organie. Jednak ze względu na to, że kandydatury zostały zgłoszone po czasie (po zakończeniu posiedzenia "starego" Sejmu" - przyp. red.) klub zrobił to ponownie.

d2f3w4w

Jednak w ciągu kilkunastu dni doszło do dwukrotnej zmiany trzeciego kandydata. Chojną-Duch zastąpił Robert Jastrzębski (również zgłoszony przez PiS). Potem partia Jarosława Kaczyńskiego znowu wycofała się z tej kandydatury i zgłosiła Jakuba Stelina na ostatecznego kandydata do Trybunału Konstytucyjnego.

Późnym wieczorem Sejm wybrał również nowych członków do Krajowej Rady Sądownictwa. Posłowie wybrali samych członków PiS: Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego oraz Kazimierza Smolińskiego. W głosowaniu przepadły posłanki opozycji: Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO-KO) oraz Joanna Senyszyn (Lewica).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

d2f3w4w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f3w4w
Więcej tematów