Sejm: niepełnosprawni będą głosować samodzielnie
Posłowie wykreślili w czwartek z projektu
ustawy o referendach przepisy pozwalające osobom niepełnosprawnym
i w podeszłym wieku na głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika.
Przeciwko tym przepisom protestowali niepełnosprawni.
Od godz. 14.00 posłowie głosują nad prezydenckim projektem ustawy o referendach ogólnokrajowych. Do projektu zgłoszono ponad 90 poprawek.
Posłowie zdecydowali, że obwody głosowania będą mogły być tworzone na terenie domów akademickich, jeżeli w dniu referendum będzie w nich przebywać co najmniej 50 osób uprawnionych do wzięcia udziału w referendum.
Odrzucono poprawkę, zgodnie z którą każda komisja referendalna miała ustalać liczbę uczestników głosowania na podstawie liczby osób, którym wydano karty do głosowania, a nie na podstawie liczby kart ważnych znajdujących się w urnach.
Przepadły też wnioski Romana Giertycha (LPR), by podczas liczenia głosów żaden z członków komisji nie mógł trzymać długopisu, pióra lub innego przedmiotu służącego do pisania, a także zakładającą wprowadzenie na czas kampanii referendalnej zakazu publikowania sondaży dotyczących referendum.
Posłowie odrzucili też poprawkę zabraniającą udziału w kampanii przedreferendalnej stowarzyszeniom i fundacjom - czego domagali się m.in. posłowie LPR. (jask)