PolskaSejm Dzieci: do UE z szacunkiem dla kulturowych odrębności

Sejm Dzieci: do UE z szacunkiem dla kulturowych odrębności

Posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży chcą, aby
proces budowania wspólnej Europy odbywał się z poszanowaniem
odrębności narodowej i kulturowej. Taki postulat zwarli w
apelu podjętym na sobotnim posiedzeniu.

01.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Przed głosowaniem nad punktem nie zabrakło - jak przystało na Sejm - gorącej dyskusji nad szczegółowymi zapisami. Poszło o to, czy w apelu ma się znaleźć zapis mówiący o potrzebie uwzględnienia w zasadach współdziałania wspólnej Europy tradycji chrześcijańskiej, która wywarła duży wpływ na kulturę europejską.

Poseł Maciej Mołek uznał, że sformułowanie "chrześcijańska" może urazić osoby niewierzące lub wyznawców innych religii. Mimo dominującej roli kultury chrześcijańskiej w Europie nie możemy zapominać o innych kulturach. Samo słowo tradycja będzie odzwierciedlało wszystkie światopoglądy i nikogo nie urazi - argumentował.

W obronie sformułowania wystąpiła Sabina Wiza, która podkreślała, że nie chodzi o to, by kogokolwiek urazić. Tradycja chrześcijańska miała jednak największy wpływ na Europę. Proszę odpowiedzieć mi panie pośle na pytanie, dlaczego w tej sali wisi właśnie krzyż - mówiła. Nie zdołała jednak przekonać większości posłów.

W prowadzeniu obrad marszałkom Sejmu Dzieci i Młodzieży asystowali kolejno marszałkowie Sejmu. Przebieg obrad uznali jako dobrą lekcję dla wszystkich dorosłych posłów. To przeżycie fascynujące, nieprawdopodobne - mówił o swoim udziale w obradach wicemarszałek Donald Tusk. Obserwowałem salę pełną, słuchająca w skupieniu i sprawiającą wrażenie, że rozumie wszystko, o czym się mówi - mówił z uznaniem.

Marszałek zachwycony był też dyscypliną młodych posłów m.in. przestrzeganiem zakazu używania telefonów komórkowych na sali obrad. Nikt też nie wdzierał się siłą na mównicę. Były pod koniec nieśmiałe próby, ale pani marszałek okazała się bardziej stanowcza niż my czasem - dodał Tusk. (mp)

dziecidzieńsejm
Zobacz także
Komentarze (0)