Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku: TK został praktycznie rozmontowany
Byli sędziowie TK wskazują na kolejny przykład naruszania prawa dotyczącego organizacji i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. W "sporze" między Sądem Najwyższym a Sejmem i prezydentem ma orzekać Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz, do niedawna posłowie PiS.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku ubolewają nad działaniami PiS od 2015 r. i kierownictwa TK od 2017 r. Uważają, że doprowadziły one do "głębokiego upadku znaczenia i prestiżu tego organu oraz niemożności wykonywania przez niego zadań". "Słuszne jest powszechnie przekonanie, że Trybunał został praktycznie zlikwidowany" - czytamy w oświadczeniu, które opublikował portal polityka.pl.
Trybunał Konstytucyjny ma wydać orzeczenie w pełnym składzie
Sędziowie wskazują kolejny przykład naruszania dotyczącego organizacji i funkcjonowania TK. Chodzi o rzekomy - jak twierdzą - spór kompetencyjny między Sądem Najwyższym a Sejmem i prezydentem Andrzejem Dudą. Orzeczenie w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny na wydać w pełnym składzie, co oznacza, że znajdzie się tam dwoje niedawno wybranych sędziów.
Chodzi o Stanisława Piotrowicza i Krystynę Pawłowicz. Sędziowie TK wskazują, że byli posłowie PiS do niedawna brali udział w pracach nad ustawą, która "zajmuje centralne miejsce w argumentacji wniosku o rozstrzygnięcie sporu". Przywołują również konkretne przykłady zachowań byłych polityków i przypominają, że wedle przepisów Piotrowicz i Pawłowicz powinni być wyłączeni z rozpoznania sprawy.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku: ostentacyjne naruszenie przepisów
Podkreślają, że udział byłych posłów w składzie orzekającym byłby "ostentacyjnym naruszeniem przepisów". Pod pismem podpisało się 22 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Wśród nich są m.in.: Stanisław Biernat, Wojciech Hermeliński, Wojciech Łączkowski, Ewa Łętowska, Andrzej Rzepliński, Jerzy Stępień, Piotr Tuleja, Mirosław Wyrzykowski czy Andrzej Zoll.
Przeczytaj również: "Die Welt" o sędzim Tulei: wysoka cena za krytykę reformy sądownictwa
Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. "Sędzia Maciej Nawacki i Beata Kempa szkodą Andrzejowi Dudzie"
Źródło: polityka.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl