Trwa ładowanie...

Sędzia Michał Lasota nie awansuje. Zdecydował o tym Sąd Najwyższy

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła rekomendację Krajowej Rady Sądownictwa dla zastępcy rzeczniczka dyscyplinarnego sędziów Michała Lasoty. Konkurs trzeba będzie powtórzyć. Lasota miał awansować na sędziego Sądu Okręgowego w Elblągu.

Sędzia Michał Lasota nie awansuje. Zdecydował o tym Sąd NajwyższyŹródło: East News, fot: Michał Dubiel/Reporter
dkmq3m4
dkmq3m4

W marcu Krajowa Rada Sądownictwa wybrała Michała Lasotę na jedno z dwóch wolnych stanowisk w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Kandydatów było pięcioro. Troje sędziów, którzy brali udział w konkursie, zaskarżyło tę decyzję do Sądu Najwyższego. W środę Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN zdecydowała, że uchyli rekomendację KRS dla awansu Lasoty.

- Sąd Najwyższy uchylił zaskarżoną uchwałę i przekazał sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania - powiedział portalowi Onet.pl Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN. To oznacza, że konkurs trzeba będzie powtórzyć.

Michał Lasota od czerwca 2018 r. jest zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów. Wcześniej był sędzią Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Zasłynął tym, że prowadził postępowania wobec sędziów, którzy sprzeciwiali się reformie sprawiedliwości rządu PiS. Jako zastępca rzecznika dyscyplinarnego żądał wyjaśnień od sędzi, która założyła koszulkę z napisem "Konstytucja". Domagał się też wyjaśnień od sędziów, którzy zadali pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Uchylane wyroki

Pod koniec lutego tego roku jeden z użytkowników Twittera opublikował statystyki orzecznictwa sędziego Michała Lasoty. Miało z nich wynikać, że w 2017 r., kiedy Lasota był sędzią Sądu Okręgowego w Elblągu, sześć wydanych przez niego wyroków zostało uchylonych przez sąd wyższej instancji. Z kolei w pierwszym półroczu 2018 r. miał trzy sprawy sądowe i one również miały zostać uchylone w apelacji.

dkmq3m4

Nieco inaczej przedstawiał to Wirtualnej Polsce Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

- W sprawach karnych dane statystyczne dotyczące stabilności orzecznictwa obliczane są w odniesieniu do liczby występujących w sprawie osób oskarżonych - wyjaśniał nam rzecznik.

Jak tłumaczył, w 2017 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił dwa wyroki Sądu Okręgowego w Elblągu z referatu sędziego Michała Lasoty. Pierwszy dotyczył jednej osoby oskarżonej, a drugi pięciu osób. W rzeczywistości to dwie sprawy, choć w statystyce stabilności orzecznictwa wykazywane są jako uchylenie sześciu wyroków.

Podobnie było z pierwszym półroczem 2018 r. Wówczas sąd apelacyjny uchylił jeden wyrok z referatu sędziego Michała Lasoty, dotyczący trzech osób oskarżonych.

dkmq3m4

- To jest wykazywane w statystyce jako uchylenie trzech wyroków - dodał Tomasz Koronowski.

Mimo tych zastrzeżeń, KRS w marcu jednogłośnie rekomendowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie sędziego Lasotę do awansu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkmq3m4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkmq3m4
Więcej tematów