Trwa ładowanie...

Kontrowersyjny awans sędziego Michała Lasoty. Jego sprawy są uchylane

Michał Lasota, zastępca rzecznika dyscyplinarnego, zostanie sędzią Sądu Okręgowego w Elblągu. O jego awansie zdecydowała Krajowa Rada Sądownicza i prezydent RP. Nominacja ta budzi duże zastrzeżenia w środowisku prawniczym.
Share
Sędzia Michał Lasota w trakcie rozprawy
Sędzia Michał Lasota w trakcie rozprawyŹródło: PAP, Fot: Tomasz Waszczuk
d4j4mue

O awansie dla Michała Lasoty na sędziego Sądu Okręgowego w Elblągu zdecydowała nowa Krajowa Rada Sądownictwa na trwającym w tym tygodniu posiedzeniu - donosi oko.press.

Michał Lasota jest prezesem Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim, a także od czerwca 2018 r. zastępcą rzecznika dyscyplinarnego, powołanym przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę na czteroletnią kadencję.

- Krajowa Rada Sądownictwa nie ma uprawnień do wskazywania kandydatów na prezesów sądów. Zgodnie z kompetencjami rady, zapisanymi w ustawie o KRS (art. 3 pkt 5), jedynie wyraża ona opinię w sprawie odwołania prezesa albo wiceprezesa sądu powszechnego oraz prezesa albo zastępcy prezesa sądu wojskowego - poinformował Wirtualną Polskę sędzia Maciej Mitera, rzecznik prasowy KRS. - Sędzia Michał Lasota złożył wniosek o rozpatrzenie jego kandydatury w konkursie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Elblągu. KRS w głosowaniu podjęła decyzję o przedstawieniu prezydentowi RP wniosku o powołanie sędziego do tego sądu - dodał.

d4j4mue

Jak podaje oko.press, Lasota ściga sędziów, którzy podjęli uchwały odmawiające współpracy z nową KRS, wytacza też sprawy dyscyplinarne za noszenie koszulek z napisem Konstytucja, krytykowanie ministra Ziobry, prezydenta, nowej KRS czy spotkania z obywatelami.

Wszystkie sprawy uchylone?

Jak zauważa portal, Michał Lasota nie może się pochwalić wieloma osiągnięciami. Kiedy orzekał w latach 2017-2018 na próbnej delegacji w Sądzie Okręgowym w Elblągu, miał 100 proc. uchyleń wyroków - podaje oko.press.

W 2017 r. miał sześć spraw i wszystkie zostały uchylone przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Z kolei w pierwszym półroczu 2018 r. miał trzy sprawy sądowe i one również zostały uchylone w apelacji.

d4j4mue

Nie potwierdza tego Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

- W sprawach karnych dane statystyczne dotyczące stabilności orzecznictwa obliczane są w odniesieniu do liczby występujących w sprawie osób oskarżonych - wyjaśnia rzecznik.

Jak tłumaczy, w 2017 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił dwa wyroki Sądu Okręgowego w Elblągu z referatu sędziego Michała Lasoty. Pierwszy dotyczył jednej osoby oskarżonej, a drugi pięciu osób. W rzeczywistości to dwie sprawy, choć w statystyce stabilności orzecznictwa wykazywane są jako uchylenie sześciu wyroków.

Podobnie jest z pierwszym półroczem 2018 r. Wówczas sąd apelacyjny uchylił jeden wyrok z referatu sędziego Michała Lasoty, dotyczący trzech osób oskarzonych.

d4j4mue

- To jest wykazywane w statystyce jako uchylenie trzech wyroków - dodaje Tomasz Koronowski.

Źródło: oko.press

Czytaj także: Sędzia na celowniku rzecznika dyscyplinarnego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j4mue

Podziel się opinią

Share
d4j4mue
d4j4mue
Więcej tematów