Trwa ładowanie...

Sędzia Józef Iwulski nie zgadza się z KRS. Odwołał się od opinii

Józef Iwulski nie powinien być dalej sędzią Sądu Najwyższego - taką opinię wydała Krajowa Rada Sądownictwa. Sędzia postanowił nie patrzeć na to, co dzieje się wokół jego osoby, bezczynnie. Odwołuje się od tej decyzji do Sądu Najwyższego.

Sędzia Józef Iwulski nie zgadza się z KRS. Odwołał się od opiniiŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d3evvc0
d3evvc0

Sędzia Józef Iwulski, który został wyznaczony przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf na zastępcę na przykład w czasie jej urlopu. Kancelaria Prezydenta przedstawiła nieco odmienne zdanie - Iwulski zastąpi Gerdorf, nie tylko na czas urlopu. Sprawa stała się jeszcze bardziej skomplikowana, bo według nowych przepisów Iwulski, tak jak Gersdorf, powinien przejść w stan spoczynku.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o SN zakłada, że w stan spoczynku przechodzą sędziowie, którzy ukończyli 65 rok życia. Kadencja przestaje mieć znaczenie. Iwulski nie złożył oświadczenie, że chce dalej orzekać, ale powołał się na Konstytucję, a nie ustawę. Nie dołączył też zaświadczenia zdrowotnego

Krajowa Rada Sądownictwa wydała opinię, w której zaznaczyła że Iwulski nie powinien być dalej sędzią SN. Sędzia ustosunkował się do tej decyzji. Złożył do SN odwołanie w tej sprawie.

Zobacz także: Wassermann o Smoleńsku: "Mam żal do środowiska prawniczego"

Jak podkreślił w dokumencie: "zaskarża w całości uchwałę z dnia 12 lipca 2018 r. Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie indywidualnej w rozumieniu art. 33 ust. 1, 42 ust.1, 43 i 44 ustawy o KRS, która została zatytułowana 'Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 12 lipca 2018 r. w przedmiocie dalszego zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego przez Józefa Iwulskiego'".

Iwulski podkreślił, że ustawa jest niezgodna z zasadą nieusuwalności sędziów zawartą w Konstytucji, a KRS powinna odmówi zastosowania. Jak dodał, "normy tej nie da się pogodzić z art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3evvc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3evvc0
Więcej tematów