Trwa ładowanie...
d4h88ty

Sędzia Józef Iwulski nie zgadza się z KRS. Odwołał się od opinii

Józef Iwulski nie powinien być dalej sędzią Sądu Najwyższego - taką opinię wydała Krajowa Rada Sądownictwa. Sędzia postanowił nie patrzeć na to, co dzieje się wokół jego osoby, bezczynnie. Odwołuje się od tej decyzji do Sądu Najwyższego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
O Józefie Iwulskim zrobiło się głośno, kiedy zaczęły obowiązywać zmiany wynikające z nowelizacji o SN
O Józefie Iwulskim zrobiło się głośno, kiedy zaczęły obowiązywać zmiany wynikające z nowelizacji o SN (PAP, Fot: Marcin Obara)
d4h88ty

Sędzia Józef Iwulski, który został wyznaczony przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf na zastępcę na przykład w czasie jej urlopu. Kancelaria Prezydenta przedstawiła nieco odmienne zdanie - Iwulski zastąpi Gerdorf, nie tylko na czas urlopu. Sprawa stała się jeszcze bardziej skomplikowana, bo według nowych przepisów Iwulski, tak jak Gersdorf, powinien przejść w stan spoczynku.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o SN zakłada, że w stan spoczynku przechodzą sędziowie, którzy ukończyli 65 rok życia. Kadencja przestaje mieć znaczenie. Iwulski nie złożył oświadczenie, że chce dalej orzekać, ale powołał się na Konstytucję, a nie ustawę. Nie dołączył też zaświadczenia zdrowotnego

Krajowa Rada Sądownictwa wydała opinię, w której zaznaczyła że Iwulski nie powinien być dalej sędzią SN. Sędzia ustosunkował się do tej decyzji. Złożył do SN odwołanie w tej sprawie.

d4h88ty

Zobacz także: Wassermann o Smoleńsku: "Mam żal do środowiska prawniczego"

Jak podkreślił w dokumencie: "zaskarża w całości uchwałę z dnia 12 lipca 2018 r. Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie indywidualnej w rozumieniu art. 33 ust. 1, 42 ust.1, 43 i 44 ustawy o KRS, która została zatytułowana 'Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 12 lipca 2018 r. w przedmiocie dalszego zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego przez Józefa Iwulskiego'".

d4h88ty

Iwulski podkreślił, że ustawa jest niezgodna z zasadą nieusuwalności sędziów zawartą w Konstytucji, a KRS powinna odmówi zastosowania. Jak dodał, "normy tej nie da się pogodzić z art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4h88ty

Podziel się opinią

Share

d4h88ty

d4h88ty
Więcej tematów