Sędzia Józef Iwulski nie zgadza się z KRS. Odwołał się od opinii
Józef Iwulski nie powinien być dalej sędzią Sądu Najwyższego - taką opinię wydała Krajowa Rada Sądownictwa. Sędzia postanowił nie patrzeć na to, co dzieje się wokół jego osoby, bezczynnie. Odwołuje się od tej decyzji do Sądu Najwyższego.
19.07.2018 | aktual.: 28.03.2022 09:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sędzia Józef Iwulski, który został wyznaczony przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf na zastępcę na przykład w czasie jej urlopu. Kancelaria Prezydenta przedstawiła nieco odmienne zdanie - Iwulski zastąpi Gerdorf, nie tylko na czas urlopu. Sprawa stała się jeszcze bardziej skomplikowana, bo według nowych przepisów Iwulski, tak jak Gersdorf, powinien przejść w stan spoczynku.
Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o SN zakłada, że w stan spoczynku przechodzą sędziowie, którzy ukończyli 65 rok życia. Kadencja przestaje mieć znaczenie. Iwulski nie złożył oświadczenie, że chce dalej orzekać, ale powołał się na Konstytucję, a nie ustawę. Nie dołączył też zaświadczenia zdrowotnego
Krajowa Rada Sądownictwa wydała opinię, w której zaznaczyła że Iwulski nie powinien być dalej sędzią SN. Sędzia ustosunkował się do tej decyzji. Złożył do SN odwołanie w tej sprawie.
Jak podkreślił w dokumencie: "zaskarża w całości uchwałę z dnia 12 lipca 2018 r. Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie indywidualnej w rozumieniu art. 33 ust. 1, 42 ust.1, 43 i 44 ustawy o KRS, która została zatytułowana 'Opinia Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 12 lipca 2018 r. w przedmiocie dalszego zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego przez Józefa Iwulskiego'".
Iwulski podkreślił, że ustawa jest niezgodna z zasadą nieusuwalności sędziów zawartą w Konstytucji, a KRS powinna odmówi zastosowania. Jak dodał, "normy tej nie da się pogodzić z art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl