Sędzia Igor Tuleya zwrócił się do TSUE. Wysłał pytanie prejudycjalne
Kolejny polski sąd wysłał do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pytanie prejudycjalne. Tym razem zrobił to wydział karny Sądu Okręgowego w Warszawie. Wystąpił o to sędzia Igor Tuleya.
06.09.2018 | aktual.: 31.03.2022 11:16
Jak informuje TVN24, pytanie wpłynęło już do Trybunału Sprawiedliwości UE. Warszawski Sąd Okręgowy wnioskuje o rozpatrzenie sprawy w trybie przyspieszonym. Chodzi o artykuł 19 ust. 1 akapit drugi Traktatu o Unii Europejskiej.
"W dniu 4 września 2018 r. SSO Igor Tuleya w sprawie o sygnaturze VIII K 146/18 dot. Janusza M., Grzegorza J. i Andrzeja K. oskarżonych z art. 252 § 1 k.k. w zb. z art. 189 § 1 k.k. ( w brzmieniu sprzed 19.04.2010 r.) w zb. z art. 282 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i w zw. z art. 65 § 1 k.k. postanowił wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w trybie prejudycjalnym z (następującym) pytaniem dotyczącym wykładni przepisów prawa unijnego" - można przeczytać w oficjalnym komunikacie.
To nie pierwszy taki przypadek. Sąd Okręgowy w Łodzi również wysłał pytania do TSUE, które dotyczy między innymi niezawisłości sędziowskiej w związku z wprowadzeniem w Polsce systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Łódzcy sędziowie również poprosił unijną instytucję o rozpatrzenie sprawy w trybie przyspieszonym. Jak podaje TVN24, pytania obecnie czekają na wyznaczenie sędziego sprawozdawcy i rzecznika generalnego.
Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE###
Warto przypomnieć, że w sierpniu Sąd Najwyższy przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek.
Sąd Najwyższy, na mocy przepisów kodeksu cywilnego, zdecydował także o zawieszeniu stosowanie zmienionych artykułów ustawy o SN, których dotyczą pytania do unijnego TS.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: TVN24.pl