PolskaSędzia dyscyplinowana za udział w komisji ds. pedofilii? "Absurdalne"

Sędzia dyscyplinowana za udział w komisji ds. pedofilii? "Absurdalne"

Rzecznik Dyscypliny Sędziów Sądów Powszechnych sprawdza, czy członkostwo w państwowej komisji ds. pedofilii jest uchybieniem godności sędziego. Zaskakujące postępowanie dotyczy Agnieszki Rękas, którą wskazał Senat.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i sędzia w stanie spoczynku Agnieszka Rękas
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i sędzia w stanie spoczynku Agnieszka Rękas
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Arkadiusz Jastrzębski

Rzecznik Dyscypliny Sędziów Sądów Powszechnych wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie przyjęcia przez sędzię w stanie spoczynku wyboru na stanowisko członka komisji ds. pedofilii - podaje RMF FM. Stacja nazywa taką decyzję absurdalną i przypomina, że komisja jest państwowa, wyboru w lipcu dokonał Senat, a sędzia Agnieszka Rękas ma duże doświadczenie.

Tymczasem w komunikacie Rzecznika napisano o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego".

Poinformowano też, że sprawą sędzi Agnieszki Rękas zajął się zastępca rzecznika Przemysław Radzik.

Zobacz też: Wrzenie po słowach Dulkiewicz o III Rzeszy. Radosław Sikorski: po prostu prawda

Jako powód wszczęcia postępowania wskazano "podjęcie działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów", czego zakazuje konstytucja.

Sędzia dyscyplinowana za udział w komisji ds. pedofilii

Zdaniem rzecznika dyscypliny sędziowskiej Agnieszka Rękas, przyjmując wybór Senatu do prac w komisji ds. pedofilii, naruszyła też artykuł ustawy zasadniczej, który stanowi, że "Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz".

"Jako sędzia w stanie spoczynku, będąc stroną stosunku publicznoprawnego łączącego ją z państwem, nie zrzekając się urzędu sędziego, przyjęła odpłatnie pełnione stanowisko w niezależnym organie władzy kontrolnej państwa, to jest funkcję członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajowej wobec małoletniego poniżej lat 15" - stwierdza dokument, który przytacza RMF FM.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (152)