Scheffer: NATO wspiera euroatlantyckie aspiracje Ukrainy
Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer zapewnił w Warszawie, że Sojusz wspiera euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. Nie chciał jednak wskazać możliwej daty akcesji tego kraju.
NATO popiera i będzie nadal popierać euroatlantyckie dążenia Ukrainy. Ważne jest, by intensywnie przebiegał dialog między Ukrainą a Sojuszem. Będziemy dalej wspierać ten proces i drogę, którą wybrali Ukraińcy - podkreślił Scheffer po spotkaniu z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem.
Dodał, że NATO nie będzie popierało żadnej ze stron biorących udział w zaplanowanych na 26 marca wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Liczymy jednak na to, że wybór Ukraińców będzie pozytywny dla tego kraju - przyznał.
Zdaniem Marcinkiewicza, sprawa członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim jest "oczywiście bardzo trudna", jednak - jak zaznaczył - "Polska nieustająco mówi o tym na wszystkich spotkaniach związanych z NATO".
Scheffer i Marcinkiewicz omówili także kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym. Polska inicjatywa "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, to - jak mówił premier - sprawa, którą "warto realizować" w oparciu o państwa członkowskie Sojuszu. Bezpieczeństwo energetyczne to temat, którym NATO interesuje się z racji zainteresowań bezpieczeństwem - zaznaczył.
Zgodził się z tym sekretarz generalny NATO, który określił nasz kraj jako ważnego sojusznika w Pakcie Północnoatlantyckim. Wskazał na zaangażowanie Polski w misjach i operacjach NATO w różnych częściach świata, np. w Kosowie i Afganistanie.
Szef polskiego rządu nie chciał odpowiedzieć na pytanie związane z pojawiającymi się informacjami o planach budowy w Polsce tarczy antyrakietowej. Argumentował, że to "ważny i istotny dla Polski temat, ale jednocześnie bardzo szczegółowy", a jego rozmowa z sekretarzem generalnym Sojuszu była "rozmową polityczną".
Scheffer zaznaczył, że choć w NATO toczy się "ogólna dyskusja" w tej sprawie, to jednak - jak dodał - nie przyjęto dotąd żadnych szczegółowych ustaleń. Ocenił, że Polska odgrywa ważną rolę w dialogu członków NATO na temat obrony antyrakietowej.