ŚwiatSarkozy: Polska jest wielkim narodem, Europa jej potrzebuje

Sarkozy: Polska jest wielkim narodem, Europa jej potrzebuje

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział, że po rozmowach z prezydentem Polski lepiej rozumie polskie stanowisko przed przyszłotygodniowym szczytem Unii Europejskiej. Dodał, że Polska jest wielkim narodem, którego Europa potrzebuje. Z kolei Lech Kaczyński zaznaczył, że baj prezydenci są przekonani, iż drugi dzień unijnego szczytu UE "powinien być dniem sukcesu, Francji, Polski i całej Europy". Powtórzył jednak, że dla naszego kraju pierwiastkowy system głosowania w Radzie UE "ma olbrzymie zalety".

Sarkozy: Polska jest wielkim narodem, Europa jej potrzebuje
Źródło zdjęć: © PAP

14.06.2007 | aktual.: 14.06.2007 16:37

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/prezydent-francji-nicolas-sarkozy-w-polsce-6038700294546561g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/prezydent-francji-nicolas-sarkozy-w-polsce-6038700294546561g )
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy w Polsce

Nicolas Sarkozy przyjechał do Polski z jednodniową wizytą na tydzień przed unijnym szczytem w Brukseli, podczas którego ma zostać przyjęty mandat na Konferencję Międzyrządową, która ma przygotować projekt nowego traktatu UE.

Polska domaga się wpisania do mandatu kwestii systemu głosowania w Radzie UE. Lech Kaczyński po rozmowach z Sarkozym powtórzył, że Polska opowiada się za pierwiastkowym systemem liczenia głosów.

Lech Kaczyński: system pierwiastkowy ma olbrzymie zalety

Jestem głęboko przekonany, że w tych skrajnie ważnych dniach dla Europy osiągniemy kompromis, w ramach którego wszystkie państwa będą w miarę zadowolone - podkreślał prezydent Lech Kaczyński po rozmowach z Sarkozym. Jak dodał, rozmowa ta była "niezwykle efektywna".

Pełne zadowolenie wszystkich państw nie jest możliwe, ale chodzi oto, żeby nie było państw, które nie są zadowolone w ogóle - mówił prezydent Kaczyński. Powtórzył, że system pierwiastkowy jest sprawiedliwy i ma "olbrzymie zalety".

Nicolas Sarkozy: lepiej rozumiem stanowisko Polski

Sarkozy podkreślał, że po spotkaniu z prezydentem Kaczyńskim lepiej rozumie polskie stanowisko przed szczytem UE. Nie uzgodniliśmy wszystkiego, ale po tym spotkaniu mam lepsze zrozumienie tych niepewności po stronie Polski, stanowiska polskiego - powiedział francuski prezydent.

Jestem przekonany po tym spotkaniu, że przy odrobinie kompromisu z obu stron będziemy mogli wyciągnąć UE z tego marazmu - podkreślił Sarkozy. Dodał, że nie ocenia polskiego stanowiska w sprawie szczytu, próbuje natomiast je zrozumieć, aby włączyć je do "jakiegoś konsensusu".

Myśmy się tutaj nie spotkali, żeby podpisać jakąś umowę, to jest umowa, na którą musi się zgodzić grupa 27 państw członkowskich. Przyjechałem tutaj po to, aby zrozumieć polskie stanowisko, w nadziei, że dzięki temu spotkaniu Polska lepiej zrozumie Francję i Unię, nie zapominając o tym, że Francja jest krajem, który głosował "nie" - mówił Sarkozy. Francuzi w referendum odrzucili Traktat Konstytucyjny UE.

Jak dodał, podczas spotkania z Lechem Kaczyńskim nie rozwiązali wszystkich problemów, ale wydaje mu się, że każdy "zrozumiał trochę lepiej, jakie są problemy i stanowiska tego drugiego".

Polska jest wielkim narodem, Europa jej potrzebuje - mówił Sarkozy. Zaznaczył, że Polska, podobnie jak Francja, musi uciekać od "izolacji" i "odosobnienia". Jeśli każdy będzie uważał, że ma rację w odosobnieniu, to tej Europy już nie będzie - podkreślał. Lech Kaczyński: Polska nie przestraszy się

Lech Kaczyński przekonywał, że choć Polska "bardzo nie chce" być izolowana, to "przekonanie, że nasz kraj się przestraszy ma słabe podstawy w rzeczywistości". Polski prezydent był pytany na konferencji, czy nie obawia się izolacji Polski w związku z forsowaniem przez nasz kraj pierwiastkowego systemu głosowania w Radzie UE.

Polska nie raz musiała walczyć sama, Polska nie chce być sama, chce szczególnie być w sojuszu z Francją, ale przekonanie, że Polska się przestraszy, ma słabe podstawy w rzeczywistości - powiedział prezydent Kaczyński.

Jak podkreślił, Polską rządzą obecnie ludzie wywodzący się z solidarnościowego podziemia, w związku z tym "nie składa się z ludzi bardzo strachliwych".

Bardzo nie chcemy być izolowani, chcemy osiągnąć takie rozwiązanie, które by satysfakcjonowało Polskę, ale także innych. Jesteśmy pełni dobrej woli w stosunku do naszego niemieckiego partnera, rozumiejąc, że państwo, które ma 82 mln mieszkańców chce mieć w systemie głosowania w UE rolę tego państwa, które ma najwięcej głosów - przekonywał Lech Kaczyński.

Jak podkreślał, "chodzi tylko o sprawę proporcji". System pierwiastkowy dobrze te proporcje zapewnia - dodał.

Nicolas Sarkozy: Polska to symbol przeciwstawienia się niewoli

Prezydent Sakrozy przekonywał z kolei, że Polska ma historyczną rolę do odegrania w Europie. Polska wśród nowych krajów członkowskich UE jest największym pod względem ludności. Jednym z sześciu największych krajów ludnościowo - zauważył.

Jak podkreślał, nasz kraj jest jednym z tych, który odniósł od 1989 roku "ogromny sukces" i "demokratycznie się uwolnił własnymi siłami". Polska to kraj - mówił Sarkozy - "który dał nam Jana Pawła II". Kraj, który stał się dla wielu w Europie Zachodniej symbolem przeciwstawienia się niewoli - powiedział.

Sarkozy podziękował polskiemu prezydentowi za długą rozmowę o - jak powiedział - "kluczowych sprawach". Jak zaznaczył, bardzo chciał przyjechać do Polski. Dziękował także Lechowi Kaczyńskiemu za zaproszenie do współorganizacji szczytu polsko-francuskiego, który będzie miał miejsce nad polskim morzem.

Lech Kaczyński: ważna współpraca w dziedzinie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości

Polski prezydent podkreślał potrzebę współpracy między Polską a Francją w dziedzinie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Zdajemy sobie sprawę jak w warunkach jednoczącej się Europy, likwidacji granic, ważna jest współpraca w tych dziedzinach, aby zapewnić obywatelom elementarne bezpieczeństwo - powiedział Lech Kaczyński.

Zgodziliśmy się na spotkanie ministrów spraw zagranicznych i europejskich począwszy od najbliższej niedzieli, aby znaleźli rozwiązanie w spornych kwestiach - powiedział prezydent Polski.

Źródło artykułu:PAP
spotkaniekonstytucjanicolas sarkozy
Zobacz także
Komentarze (0)