Sarah Palin - więcej szkody niż pożytku?
Wyniki najnowszych sondaży sugerują, iż wybór gubernator Alaski na wiceprezydenta bardziej zaszkodził kandydatowi Republikanów niż mu pomógł.
Według ostatnich, przeprowadzonych przez CNN sondaży, decyzja Johna McCaina o nominacji Sarah Palin na wiceprezydenta może okazać się jedną z najbardziej nietrafionych, a zarazem najbardziej kosztownych decyzji w jego karierze politycznej. Uzasadniane właśnie tym wyborem, coraz bardziej słabnące poparcie dla kandydata Republikanów może kosztować go kilka punktów procentowych, które dla ostatecznego wyniku wyścigu do Białego Domu mogą okazać się decydujące.
57% respondentów wyraziło opinię, iż gubernator Alaski nie ma odpowiednich kwalifikacji, które dla osoby na stanowisku, o które się ona ubiega, są absolutnie niezbędne. Istotnym jest, iż liczba osób, które w ten sposób oceniły polityczne przygotowanie Sarah Palin do fotela wiceprezydenta jest aż o 8%. wyższa od liczby respondentów, którzy w ten sposób wyrażali się jeszcze we wrześniu. 53% amerykańskich obywateli uważa natomiast, że poglądy polityczne Palin nie pokrywają się z ich przekonaniami w najistotniejszych kwestiach. Wynik ten również jest wyższy od wyników wrześniowych. Według sondaży przeprowadzonych we wrześniu, 53% respondentów w starciu pomiędzy Sarah Palin a Joe Bidenem, wybrałoby kandydatkę Republikanów. Dziś natomiast kandydat na wiceprezydenta z ramienia Demokratów zwyciężyłby z aż 12% przewagą. To z dnia na dzień słabnące poparcie dla kandydatki Republikanów coraz wyraźniej odbija się również na wynikach sondaży, które dotyczą osoby Johna McCaina. Okazuje się bowiem, iż większość wyborców
nie potrafi zrozumieć jego decyzji oraz nie zgadza się z nominacją dla Palin.
Eksperci uważają ten wybór McCaina za krok zupełnie nieprzemyślany. Podkreślają oni bowiem, iż Sarah Palin znana była jedynie wewnątrz partii Republikanów, dla wyborców natomiast okazała się ona całkowitą niespodzianką. Przypomnieć należy jednak, iż na początku wzbudziła ona ogromne zainteresowanie i entuzjazm wyborców, które jednak krótko potem zaczęły gwałtownie maleć. Komentatorzy mówią tutaj o pewnej zależności: im lepiej Amerykanie poznali Palin, tym mniej pozostało takich, którzy udzieliliby jej swojego poparcia. Najbardziej kluczowe pytanie nadal pozostaje jednak otwarte. Dopiero we wtorek dowiemy się czy ekscentryczna pani gubernator naprawdę zamiast pomóc, zaszkodziła McCainowi.