Sanepid skontrolował sprzedawców świeżych grzybów. "Wyniki nie były zadowalające"
Sanepid ostrzega przed kupowaniem grzybów leśnych na targowiskach, które nie mają atestu. Znalezione lub kupione z niepewnego źródła grzyby najlepiej przynieść do sprawdzenia dyżurującym grzyboznawcom.
26.09.2014 | aktual.: 27.09.2014 11:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Od kilku tygodni obserwujemy w Wielkopolsce prawdziwy wysyp grzybów. Można je nie tylko zbierać samemu, ale też kupić na wielu targowiskach. W ostatnich dniach takie właśnie targowiska skontrolowali pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Łącznie sprawdzono dziewięć targowisk w Poznaniu oraz dwa kolejne znajdujące się w powiecie poznańskim. Skontrolowano też osoby sprzedające grzyby na Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej oraz sklepy i kioski mające w swojej ofercie handlowej świeże grzyby.
- Wyniki kontroli nie były zadowalające - przyznaje Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Kontrolerzy wykazali, iż sprzedawcy nie zawsze posiadali atesty na grzyby świeże, a jeśli już posiadali, to były nieaktualne lub źle wypełnione. Zdarzały się również przypadki, że atesty wystawiane były "in blanco" - dodaje.
Na polecenie kontrolerów z sanepidu wycofano ze sprzedaży wszystkie grzyby bez ważnych atestów. Tymi, które wystawiono nieprawidłowo, zajmą się przedstawiciele Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Niewykluczone, że osoby, które nieprawidłowo wystawiły atesty, zostaną pozbawione uprawnień.
Sanepid przypomina, że grzyby świeże rosnące w warunkach naturalnych mogą być oferowane konsumentowi wyłącznie w placówkach handlowych albo na targowiskach pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże.
- Takie atesty, wystawione są przez klasyfikatorów grzybów lub grzyboznawców oddzielnie na każdy gatunek grzyba, gdzie nazwa gatunku grzyba musi być nazwą dwuczłonową - wyjaśnia Staszewska. - Atest obejmuje wyłącznie partię badaną, której maksymalny okres przechowywania wynosi 48 godzin w temperaturze do 10 stopni Celsjusza - dodaje.
Grzyby, które kupiliśmy z niepewnego źródła (np. od przydrożnych handlarzy) lub zebraliśmy samodzielnie, najlepiej jest przynieść do sprawdzenia grzyboznawcom dyżurującym w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przy ul. Libelta 36. Specjaliści sprawdzają grzyby bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 18:30, a w weekendy od 12:00 do 16:00. Grzyby najlepiej przynosić w całości (wykręcone z podłoża, a nie odcinane), ponieważ wtedy określenie przynależności gatunkowej będzie dokładniejsze.
W ciągu ostatnich 15 lat w Wielkopolsce grzybami zatruło się 71 osób, z czego sześciu nie udało się uratować.