San Marino. Zniosą prawo sprzed ponad 150 lat. Są wyniki referendum
Po ponad 150 latach w San Marino przestanie obowiązywać prawo, które całkowicie zakazywało aborcji. Taką decyzję podjęli obywatele, biorący udział w niedzielnym referendum.
San Marino, maleńka enklawa na terytorium Włoch, było jednym z ostatnich państw w Europie - obok Malty, Andory i Watykanu - z całkowitym zakazem przerywania ciąży. Nie można jej było usunąć nawet w przypadku gwałtu, kazirodztwa, choroby płodu lub zagrożenie dla matki. Zakaz ten ustanowiono w 1865 roku.
Władze tego 33 tys. kraju zdecydowały się jednak przeprowadzić referendum w sprawie dopuszczalności aborcji, po tym, jak 3 tys. obywateli skierowało do rządu petycję w tej sprawie.
San Marino. Aborcja będzie legalna
Referendum przeprowadzono w niedzielę. Wzięło w nim udział 41 proc. uprawnionych do głosowania. 77 proc. uczestników referendum opowiedziało się za dopuszczeniem aborcji do 12 tygodnia ciąży.
Po tym okresie aborcja będzie dozwolona w przypadku zagrożenia życia matki lub gdy wykryte wady rozwojowe płodu "stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety".
Aborcja w Polsce. Prawnik: ludzie będą szukać rozwiązań poza krajem
Parlament San Marino musi teraz podjąć kroki w celu zalegalizowania aborcji.