Trwa ładowanie...

Samoloty USA wspierają misję NATO w Bułgarii

• Cztery amerykańskie myśliwce uczestniczą w misji Air Policing • Przez tydzień będą strzec przestrzeni powietrznej Bułgarii • Razem z Amerykanami dyżurują samoloty bułgarskie
Share
Amerykański myśliwiec F-15C Eagle
Amerykański myśliwiec F-15C EagleŹródło: Wikimedia Commons, Fot: U.S. Air Force
d2v9r23

Naczelne dowództwo sił NATO w Europie z siedzibą w Mons w Belgii informuje, że to pierwszy przypadek podjęcia przez Sojusz takiej misji w Bułgarii, która realizowała dotąd ochronę swojej przestrzeni powietrznej wyłącznie własnymi siłami.

Do Bułgarii przybyły cztery samoloty F-15C Eagle 194 ekspedycyjnego dywizjonu myśliwskiego Powietrznej Gwardii Narodowej stanu Kalifornia. Dywizjon ten odbywa obecnie półroczną służbę w Europie w ramach operacji Atlantic Resolve, ukierunkowanej na wzmocnienie obronności wschodniej flanki NATO. Swe zadania amerykańskie myśliwce wykonywać będą wraz z bułgarskimi maszynami MiG-29.

Decyzję o wspólnym z samolotami USA chronieniu przestrzeni powietrznej Bułgarii jej rząd podjął pod koniec sierpnia. Minister obrony Nikołaj Nenczew zadeklarował wówczas, że strona amerykańska poniesie wszystkie koszty swego udziału.

d2v9r23

Podziel się opinią

Share
d2v9r23
d2v9r23
Więcej tematów