Trwa ładowanie...

Samoloty USA nad południową Polską. Nadlecą F-16 i AWACS

Duże manewry lotnictwa Stanów Zjednoczonych w Czechach i nad południowymi krańcami Polski. Z bazy w Czasławiu startują amerykańscy i czescy piloci myśliwców. W ramach Sky Avenger 2018 nad naszym krajem pojawi się też samolot rozpoznawczy AWACS.
Share
Boeing KC-135 Stratotanker z Nebraska Air National Guard
Boeing KC-135 Stratotanker z Nebraska Air National GuardŹródło: United States Air Force
d3jkkd8

Manewry Sky Avenger 2018 zorganizowano po raz pierwszy od niemal 10 lat - teraz w warunkach po aneksji Krymu i działań Rosji na wschodzie Ukrainy.

Do Czasławia w środkowych Czechach z baz w Teksasie i Nebrasce Amerykanie przylecieli sześcioma myśliwcami F-16. Zabrali ze sobą też dwie latające cysterny KC-135 Stratotanker i trzy transportowe C-130 Hercules oraz Boeinga C-17 Globemaster. Do Europy lecieli 22 godziny z dwoma międzylądowaniami: w Kanadzie oraz Irlandii Płn.

Zobacz także: Czy cieszy nas wojna czy pokój?

Obok amerykańskich F-16 nad naszą południową granicą operować będą też czeskie samoloty JAS-39 Gripen i szturmowe L-159 Alca. W manewrach wykorzystywane będą również śmigłowce Mi-24/35 i Mi-171 z bazy w Namest nad Oslavou.

d3jkkd8

Nad Polską latać będzie też samolot systemu wczesnego ostrzegania i nadzoru przestrzeni powietrznej AWACS.

Współpraca od 25 lat

W ramach Sky Avenger piloci z obu państw będą ćwiczyć wspólnie elementy walk powietrznych oraz współdziałanie z wojskami lądowymi - poinformowały służby prasowe czeskiej armii. - Będziemy też szkolić się w tankowaniu w powietrzu - wyjaśnia mjr Tomas Merta, który z ramienia czeskiego lotnictwa nadzoruje scenariusz manewrów.

Czescy lotnicy współpracują z Amerykanami z Texas i Nebraska National Guard od 25 lat. Kontakty rozpoczęły się w związku z modernizacją sił zbrojnych naszych południowych sąsiadów przed przyjęciem do NATO.

Manewry Sky Avenger 2018 potrwają do 28 czerwca.

Źródło: afbcaslav.cz

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jkkd8

Podziel się opinią

Share
d3jkkd8
d3jkkd8
Więcej tematów