Wyleciał z Moskwy, jest w Królewcu. Samolot "specjalnego przeznaczenia"
W czwartek rano z moskiewskiego lotniska Wnukowo wystartował samolot An-148 o numerze RA-61727. To właśnie te maszyny wykorzystywane są do transportu więźniów podlegających wymianie. Maszyna wylądowała już w Królewcu. Media informowały wcześniej, że może dojść do wymiany więźniów z udziałem Rosji, USA, Niemiec i Białorusi.
W Królewcu w obwodzie królewieckim w Rosji wylądował dziś rano samolot tzw. specjalnego przeznaczenia An-148. Rosyjskie media niezależne zwracają uwagę, że to właśnie ta maszyna jest najczęściej wykorzystywana do transportu więźniów, którzy mają zostać poddani wymianie.
Możliwa wymiana więźniów
Doniesienia te pojawiają się na tle informacji o możliwej wymianie, do której ma dość między Rosją, USA, Niemcami i Białorusią.
"W najbliższym czasie może dojść do wymiany więźniów z udziałem Rosji, USA, Niemiec i Białorusi" - przekazał w środę portal telewizji N1, nadającej w krajach bałkańskich, powołując się na anonimowe źródła. Jak wyjaśniła agencja AFP, sygnały z Rosji dotyczące więźniów politycznych niejako potwierdzają te doniesienia.
Informacja o wymianie więźniów, podana przez N1, ukazała się w czasie, kiedy sąd w Słowenii skazał na karę pozbawienia wolności parę rosyjskich szpiegów pracujących dla Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Oskarżeni, którzy przedstawiają się jako Ludwig Gisch i Maria Rosa Mayer Munos, przyznali się do winy" i została im wymierzona kara za "szpiegostwo i fałszerstwo dokumentów" - przekazał sąd w komunikacie.
Szpiedzy mieli zamieszkać w Słowenii w 2017 roku i posługiwać się paszportami argentyńskimi. W celu zamaskowania prawdziwego celu działalności Munos otworzyła galerię sztuki w sieci, a jej partner Gisch zarządzał firmą informatyczną.
Według portalu N1 skazani szpiedzy, ujęci w grudniu 2022 roku, mają wziąć udział w większej wymianie, do której powinno dojść w najbliższych godzinach. W tym przedsięwzięciu mają uczestniczyć Rosja, USA, Niemcy i Białoruś - poinformowała bałkańska telewizja.
W ostatnich dniach w Rosji z kolonii karnych i aresztów śledczych wywieziono w nieznanym kierunku co najmniej pięciu opozycjonistów, m.in. Ilję Jaszyna, a także obywatela posługującego się paszportem rosyjskim i niemieckim oraz aktywistę oskarżonego o współpracę z Ukrainą - przekazały agencje AFP i Reutera.
AFP zwróciła uwagę na fakt, iż zarówno Moskwa, jak i Waszyngton potwierdziły, że prowadzą rozmowy dotyczące wymiany Evana Gershkovicha, korespondenta amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal", skazanego w lipcu w Rosji na 16 lat więzienia. Władimir Putin przyznał, że strona rosyjska mogłaby go wymienić na zabójcę Wadima Krasikowa, odbywającego wyrok dożywocia w Niemczech.
W czwartek rano telewizja Fox News podała, że "dziennikarz amerykańskiego The Wall Street Journal Evan Gershkovich został zwolniony z więzienia w Federacji Rosyjskiej". Informacja ta nie została jeszcze potwierdzona.