Trwa ładowanie...

Samobójstwo 12-letniej Kingi. Są wyniki kontroli

12-letnia Kinga spod Dąbrowy Tarnowskiej opowiedziała o tym, że była ofiarą molestowania. Kilka miesięcy później nastolatka popełniła samobójstwo. W związku z tragedią przeprowadzono kontrolę w sądzie w Dąbrowie Tarnowskiej.

Kontrola w sądzie po samobójstwie 12-letniej KingiKontrola w sądzie po samobójstwie 12-letniej KingiŹródło: East News, fot: Jakub Kaminski
d3g3fzj

Z wyników kontroli, która została przeprowadzona w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Tarnowskiej (województwo małopolskie), wynika, że instytucja prawidłowa powadziła sprawę 12-letniej Kingi.

Przypomnijmy, że nastolatka pod koniec 2021 roku popełniła samobójstwo. Kilka miesięcy wcześniej odważyła się opowiedzieć o tym, że padła ofiarą molestowania.

Samobójstwo 12-letniej Kingi. Są wyniki kontroli

- Jeśli chodzi o postępowanie przed sądem rodzinnym w Dąbrowie Tarnowskiej, to w przedstawionym sprawozdaniu sędzia wizytator stwierdził, że nie miały miejsca uchybienia przepisom regulującym postępowanie w tego rodzaju sprawach. Stwierdził też, że w tej sprawie nie można zarzucić sądowi niewłaściwego procedowania - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie Tomasz Kozioł.

d3g3fzj

Kontrola, która została przeprowadzona, objęła także pracę kuratora sądowego. Ten miał sprawować nadzór nad rodziną nastolatki. Kozioł zaznaczył, że także w tym zakresie nie ujawniono żadnych nieprawidłowości. Rzecznik dodał, że działania podejmowane przez kuratorów były zgodne z przepisami prawa.

Rzecznik sądu podkreślił, że kurator, który objął nadzorem rodzinę Kingi, miał doświadczenie w tego typu sprawach oraz odpowiednie wykształcenie. Swój zawód wykonuje od wielu lat. - Nie ma żadnych podstaw do zakwestionowania prawidłowości podejmowanych przez niego czynności - zaznaczył rzecznik sądu.

Sędzia Kozioł przypomniał o tym, że w tej sprawie postępowanie karne prowadzi także prokuratura. Dotyczy ono zachowań na szkodę nastolatki. Organ będzie także wyjaśniał okoliczności śmierci dziewczynki.

Tragedią Kingi zajęła się również Prokuratura Krajowa, gdzie trafiły już akta sprawy. Trwa ich analiza.

d3g3fzj

Zwierzyła się, że była ofiarą molestowania

Z informacji przekazanych przez rzecznika wynika również, że postępowanie przed dąbrowskim sądem zostanie umorzone, gdyż dziecko nie żyje, a przedmiotem sprawy było wydanie zarządzeń dotyczących jego sytuacji rodzinnej.

Przypomnijmy, że ciocia Kingi, która mieszka w innym województwie i której zwierzyła się Kinga, zabiegała o to, aby być dla niej rodziną zastępczą.

Zobacz też: Kontrowersyjna ustawa. Znamy stanowisko "Solidarności"

Tragiczna historia Kingi

Samobójstwo Kingi to sprawa, która poruszyła opinię publiczną. Od wielu dni bulwersuje ona społeczeństwo i wywołuje dyskusje ws. odpowiedzialności instytucji i stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce. Kinga miała trafić również na oddział psychiatrii dziecięcej po tym, jak pogorszył się jej stan.

d3g3fzj

Historię nastolatki jako pierwszy opisał portal radia TOK FM. Autorzy reportażu poinformowali, że dziewczynka była molestowana przez osobę, z którą mieszkała i przez znajomego rodziny.

O sprawie miały wiedzieć władze szkół, policja, prokuratura, sąd rodzinny, a także centrum pomocy rodzinie. Mimo to dziecko musiało wrócić do domu i mieszkać z osobą, którą oskarżało.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.

Źródło: PAP, TOK FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3g3fzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g3fzj
Więcej tematów