Trwa ładowanie...
ycipk-3zgzgv

Sąd zawiadamia o popełnieniu przestępstwa przez ABW. Poświadczono nieprawdę ws. ważnych dowodów

Na początku sierpnia sąd w Białymstoku na podstawie zebranych przez ABW dowodów skazał Czeczenów oskarżonych o wspieranie organizacji terrorystycznej. Teraz ten sam sąd zawiadamia prokuraturę ws. poświadczenia nieprawdy przez ABW.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd zakwestionował rzetelność pracy ABW
Sąd zakwestionował rzetelność pracy ABW (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
ycipk-3zgzgv

Informację o skierowaniu przez białostocki sąd okręgowy zawiadomienia do Prokuratury Krajowej potwierdził w środę rzecznik prasowy sądu okręgowego sędzia Wiesław Żywolewski.

Zawiadomienie dotyczy popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i poświadczenia nieprawdy przez ABW w trakcie zbierania dowodów w sprawie dotyczącej wspierania tzw. Państwa Islamskiego. Rzecznik sądu dodał, że do zawiadomienia dołączono kopie niezbędnych dokumentów z akt sprawy.

Ataki terrorystyczne w Europie. Skąd pochodzili zamachowcy?

ycipk-3zgzgv

Tym samym sąd zrealizował zapowiedź, jaka padła podczas ustnego uzasadnienia wyroku. 7 sierpnia sąd skazał trzech Czeczenów na kary więzienia w zawieszeniu, ale nie za wspieranie tzw. Państwa Islamskiego, a tzw. Emiratu Kaukaskiego. Ta organizacja też jest uznawana przez społeczność międzynarodową za organizację terrorystyczną. Czwartą osobę uniewinniono.

Sąd musiał tłumaczyć nagrania

Uzasadniając wyrok, sąd zwrócił jednak uwagę na nieprawidłowości w śledztwie. To z tego powodu sąd przez kilka rozpraw za pomocą tłumacza języka czeczeńskiego poznawał dokładną treść nagranych rozmów w kontroli operacyjnej prowadzonej przez ABW.

ycipk-3zgzgv

ABW dostarczyło jedynie streszczenia rozmów, a nie ich dokładne tłumaczenia. Treść tych streszczeń zakwestionowali na początku procesu obrońcy oskarżonych.

Sąd zawiadamia prokuraturę

Sąd zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu. - Sąd wskazał w piśmie, że miałoby to (przestępstwo) polegać na zaniechaniu, wbrew ustawowemu obowiązkowi, odtworzenia w trakcie prowadzonego śledztwa, utrwalonych zapisów uzyskanych w toku kontroli operacyjnej i ich zaprotokołowania – powiedział sędzia Wiesław Żywolewski.

Rzecznik sądu dodał, że chodzi też o "wytworzenie, poświadczających nieprawdę, dokumentów stwarzających pozory realizacji tej czynności".

ycipk-3zgzgv
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3zgzgv

ycipk-3zgzgv
ycipk-3zgzgv