Trwa ładowanie...

Sąd zawiadamia o popełnieniu przestępstwa przez ABW. Poświadczono nieprawdę ws. ważnych dowodów

Na początku sierpnia sąd w Białymstoku na podstawie zebranych przez ABW dowodów skazał Czeczenów oskarżonych o wspieranie organizacji terrorystycznej. Teraz ten sam sąd zawiadamia prokuraturę ws. poświadczenia nieprawdy przez ABW.

Share
Sąd zawiadamia o popełnieniu przestępstwa przez ABW. Poświadczono nieprawdę ws. ważnych dowodów
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d41tn7p

Informację o skierowaniu przez białostocki sąd okręgowy zawiadomienia do Prokuratury Krajowej potwierdził w środę rzecznik prasowy sądu okręgowego sędzia Wiesław Żywolewski.

Zawiadomienie dotyczy popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i poświadczenia nieprawdy przez ABW w trakcie zbierania dowodów w sprawie dotyczącej wspierania tzw. Państwa Islamskiego. Rzecznik sądu dodał, że do zawiadomienia dołączono kopie niezbędnych dokumentów z akt sprawy.

Ataki terrorystyczne w Europie. Skąd pochodzili zamachowcy?

Tym samym sąd zrealizował zapowiedź, jaka padła podczas ustnego uzasadnienia wyroku. 7 sierpnia sąd skazał trzech Czeczenów na kary więzienia w zawieszeniu, ale nie za wspieranie tzw. Państwa Islamskiego, a tzw. Emiratu Kaukaskiego. Ta organizacja też jest uznawana przez społeczność międzynarodową za organizację terrorystyczną. Czwartą osobę uniewinniono.

d41tn7p

Sąd musiał tłumaczyć nagrania

Uzasadniając wyrok, sąd zwrócił jednak uwagę na nieprawidłowości w śledztwie. To z tego powodu sąd przez kilka rozpraw za pomocą tłumacza języka czeczeńskiego poznawał dokładną treść nagranych rozmów w kontroli operacyjnej prowadzonej przez ABW.

ABW dostarczyło jedynie streszczenia rozmów, a nie ich dokładne tłumaczenia. Treść tych streszczeń zakwestionowali na początku procesu obrońcy oskarżonych.

Sąd zawiadamia prokuraturę

Sąd zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu. - Sąd wskazał w piśmie, że miałoby to (przestępstwo) polegać na zaniechaniu, wbrew ustawowemu obowiązkowi, odtworzenia w trakcie prowadzonego śledztwa, utrwalonych zapisów uzyskanych w toku kontroli operacyjnej i ich zaprotokołowania – powiedział sędzia Wiesław Żywolewski.

Rzecznik sądu dodał, że chodzi też o "wytworzenie, poświadczających nieprawdę, dokumentów stwarzających pozory realizacji tej czynności".

d41tn7p

Podziel się opinią

Share
d41tn7p
d41tn7p
Więcej tematów