Trwa ładowanie...
d2ss623

Sąd w Białymstoku skazał lekarza i położne. Byli oskarżeniu o błąd w sztuce medycznej

Sprawa dotyczy dziewczynki, która urodziła się za wcześnie. Lekarz i dwie położne zostali oskarżeni o narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał ich na karę grzywny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd w Białymstoku skazał lekarza i położne
Sąd w Białymstoku skazał lekarza i położne (iStock.com)
d2ss623

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2015 r. W nocy do szpitala z silnymi bólami zgłosiła się kobieta w 26. tygodniu ciąży. W ocenie prokuratury lekarz dyżurny nie przeprowadził odpowiedniego badania, a kobieta dostała jedynie lek rozkurczowy. Położne wiedząc o dolegliwościach pacjentki, mimo braku reakcji lekarza dyżurnego, nie zawiadomiły lekarza nadzorującego - przypomina historię polsatnews.pl za PAP.

Brak reakcji spowodował nierozpoznanie przedwczesnego rozpoczęcia porodu, co zwiększyło ryzyko wystąpienia głębokiego niedotlenienia dziecka. Dziewczynka urodziła się bez oznak życia. Czynność serca udało się przywrócić dopiero po 10 minutach reanimacji. Dziecko jest niepełnosprawne. W pierwszym procesie zapadły wyroki uniewinniające, potem sąd uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Przeczytaj: Niemiecka pielęgniarka podejrzana o podanie wcześniakom morfiny

d2ss623

W piątek Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał winę oskarżonych. Lekarz ma zapłacić 20 tys. zł grzywny, a położne po 3 tys. Cała trójka ma też zapłacić matce wcześniaka 10 tys. złotych zadośćuczynienia. Przywołano opinie biegłych, które wskazują, że dziecko mogło urodzić się w lepszym stanie, gdyby kobieta została zbadana dwie godz. wcześniej. Wyrok jest nieprawomocny.

Przeczytaj: Żyją dzięki WOŚP. Rodzice uratowanych dzieci opowiedzieli jej swoje historie. Zebrała je w książce

Zobacz też: Kolejne kontrole NIK - w NBP i TVP. Piotr Zgorzelski komentuje: może z Mariana Banasia wyjść prawdziwy lew

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ss623

Podziel się opinią

Share

d2ss623

d2ss623
Więcej tematów