Trwa ładowanie...
d44i0yo

Sąd rozpatrywał zażalenia Obywateli RP. Ich zatrzymania były nieuzasadnione

Warszawski sąd rozpatrywał pierwsze trzy z 39 zażaleń Obywateli RP na działania policji przed Marszem Niepodległości. Jeszcze przed rozpoczęciem marszu policja przewiozła działaczy na komendę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd stwierdził, że policja może dokonywać zatrzymań, ale musi mieć ku temu powód
Sąd stwierdził, że policja może dokonywać zatrzymań, ale musi mieć ku temu powód (Agencja Gazeta, Fot: Jacek Babiel)
d44i0yo

Jak informuje na swojej pierwszej stronie "Gazeta Wyborcza", Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia orzekł, że zatrzymanie przez policję przed Marszem Niepodległości działaczy Obywateli RP było bezzasadne i nieprawidłowe.

Jak relacjonuje gazecie Michał Szymanderski-Pastryk z Obywateli RP, policja może dokonywać zatrzymań, ale musi mieć ku temu powód i robić to zgodnie z przepisami. Tego zdaniem sądu zabrakło.

- W ustnym uzasadnieniu sąd poinformował, że powiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy policji w związku z art. 231 kodeksu karnego, czyli przekroczeniem uprawnień lub niedopełnieniem obowiązków – cytuje adwokat Obywateli RP Katarzyna Gajownikczek-Pruszyńska "Gazeta Wyborcza".

d44i0yo

Zobacz też: "Siadaj Kulson" - według policji, to właśnie powiedzieli funkcjonariusze podczas zatrzymania Obywateli RP. Co innego twierdzą sami zainteresowani.

11 listopada uczestnicy pikiety Obywateli RP, zgromadzili się w pobliżu trasy Marszu Niepodległości na godzinę przed jego rozpoczęciem. – Mimo tego, że marsz jeszcze nie ruszył, policja zatrzymała nas i przewiozła na komisariat właśnie za blokowanie legalnej manifestacji – relacjonowali.

Policja odpierała, że manifestanci nie zostali zatrzymani, a jedynie doprowadzeni na komendę. Początkowo podano, że były dwa przypadki propagowania faszyzmu, ale kilka godzin później policja stwierdziła, że nikomu nie postawiono zarzutów.

d44i0yo
d44i0yo

Podziel się opinią

Share
d44i0yo
d44i0yo
Więcej tematów