Trwa ładowanie...

45 osób na komendzie po Marszu Niepodległości. "Skopali mnie, koleżankę zabrała karetka"

Jeszcze przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości policja przewiozła na komendę niemal 50 osób, w tym członków Obywateli RP oraz dziennikarza "Polityki" Piotra Pytlakowskiego. Funkcjonariusze zarzucali im blokowanie legalnej manifestacji. Dwie osoby miały mieć postawione zarzuty propagowania faszyzmu za transparent potępiający… faszyzm. Mówił o tym Wirtualnej Polsce rzecznik stołecznej policji. Później policja się z tego wycofała.

45 osób na komendzie po Marszu Niepodległości. "Skopali mnie, koleżankę zabrała karetka"Źródło: East News, fot: Stanisław Kusiak
d3kzzrr
d3kzzrr

- Ci, którzy jawnie propagują faszyzm, szli ulicami Warszawy, a nas, za protestowanie przeciwko temu zatrzymano. Dwie osoby mają zarzut propagowania faszyzmu za transparent "Warszawa zhańbiona" ze zdjęciem z procesu w Norymberdze oraz zdjęcie ONR-owców sprzed kilku lat, którzy wykonują gest "sieg heil" – mówi Wirtualnej Polsce Paweł Kasprzak z Obywateli RP.

Policja twierdzi obecnie, że nikomu nie postawiono zarzutów. Jednak kilka godzin wcześniej stanowisko funkcjonariuszy było inne. – Są dwa przypadki propagowania faszyzmu – mówił Wirtualnej Polsce po zatrzymaniu Obywateli RP rzecznik stołecznej polski kom. Sylwester Marczak.

Z relacji Obywateli RP wynika, że zgromadzili się oni w pobliżu trasy Marszu Niepodległości godzinę przed jego rozpoczęciem. – Nie podeszliśmy za blisko, żeby nie złamać przepisów o zakłócaniu legalnej demonstracji. A mimo tego, że marsz jeszcze nie ruszył, policja zatrzymała nas i przewiozła na komisariat właśnie za blokowanie legalnej manifestacji. Zostaliśmy wylegitymowani, już nas zwolniono – mówi Wirtualnej Polsce uczestniczka pikiety.

Wśród osób przewiezionych na komendę był dziennikarz "Polityki" Piotr Pytlakowski. – Stałem na ulicy. Nagle ktoś złapał mnie od tyłu i wrzucił do radiowozu. Sprawdzają, czy jestem poszukiwany. To jakiś absurd – mówi Wirtualnej Polsce. Po kilku godzinach został zwolniony z komisariatu.

Przed komendą przy ul. Dzielnej w Warszawie, gdzie przewieziono Obywateli RP, zgromadziło się kilkadziesiąt osób. – Szłam w Marszu Niepodległości. Razem z koleżankami w pewnym momencie rozwinęłyśmy napis "Faszyzm stop". Uczestnicy marszu rzucili się na nas. Mnie skopano, inna dziewczyna została przeciągnięta po asfalcie, uderzono ją w głowę i zabrała ją karetka. Straciła przytomność – relacjonuje pani Kinga. I dodaje, że nigdzie nie było policji. Pomoc otrzymały dopiero po kilkunastu minutach. Przyszła przed komisariat, by wesprzeć osoby przywiezione tu przez policję.

Funkcjonariusze zwolnili już wszystkich przewiezionych na komendę. Pobite w czasie Marszu Niepodległości kobiety zapowiadają, że w najbliższych dniach złożą doniesienie na policję w tej sprawie.

d3kzzrr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kzzrr
Więcej tematów