Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii: zawieszenie parlamentu na wniosek Borisa Johnsona było nielegalne
Brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że decyzja o zawieszeniu parlamentu przez królową na wniosek Borisa Johnsona była nielegalna. Według sądu parlament powinien zebrać się ponownie tak szybko, jak to tylko możliwe.
24.09.2019 | aktual.: 24.09.2019 12:32
Ogłaszając wyrok sędzia Brenda Hale podkreśliła, że wyrok "nie dotyczy tego, kiedy i na jakich warunkach Wielka Brytania ma wyjść z UE". Dodała, że chodzi jedynie o to, czy brytyjski premier miał prawo zwrócić się do królowej z prośbą o zawieszenie parlamentu.
- Decyzja o doradzeniu Jej Królewskiej Mości do prorogowania obrad parlamentu była niezgodna z prawem, ponieważ uniemożliwiała parlamentowi pełnienie jego funkcji konstytucyjnych bez rozsądnego uzasadnienia - stwierdziła prezes Sądu Najwyższego Brenda Hale.
- Parlament nie został zawieszony. Jest to jednomyślny osąd wszystkich 11 sędziów - powiedziała Hale. - Decyzja, co dalej robić, należy do parlamentu - dodała.
Według sądu parlament powinien zebrać się ponownie tak szybko, jak to tylko możliwe.
28 sierpnia Boris Johnson zdecydował o zawieszeniu parlamentu, kierując wniosek w tej sprawie do królowej Elżbiety II. Ta go zaakceptowała. Opozycja zarzuciła Johnsonowi, że w ten sposób chce uniemożliwić Izbie Gmin zablokowanie twardego brexitu. Brytyjski premier podkreślał jednak, że korzysta z przysługujących mu uprawień.
Źródło: reuters,com