Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy. Stanisław Zabłocki pozostaje zmienia decyzję, wróci do orzekania

"Prezes Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki wycofał swój wniosek do I prezes Małgorzaty Gersdorf o przejście w stan spoczynku z dniem 31 sierpnia" - poinformowało biuro prasowe Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy. Stanisław Zabłocki pozostaje zmienia decyzję, wróci do orzekaniaŹródło: East News, fot: PIOTR MOLECKI
d83y28i
d83y28i

Sędzia tłumaczy, że wpływ na zmianę decyzji miały dwie sprawy. Pierwsza to kwestia odroczenia rozpoznawania zgłoszeń kandydatów na wolne stanowiska w Izbie Karnej przez Krajową Radą Sądownictwa. Druga to prośby, które napływały ze strony "Szanownej Pani Profesor oraz Koleżanek i Kolegów" z SN.

"Przede wszystkim ważąc istotne interesy instytucji, w której pracuje od blisko 30 lat, cofam złożony na Pani ręce wniosek o przejście w stan spoczynku z dniem 31 sierpnia 2019 r." - dodał Zabłocki.

W złożonym piśmie Prezes Izby Karnej zastrzega jednak, że ponownie złoży wniosek o przejście w stan spoczynku, jeżeli będzie zmuszony wyznaczać do spraw nowych sędziów wskazanych przez KRS przed wyjaśnieniem ich statusu w trybie procesowym, m.in. przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Przypomnijmy: Stanisław Zabłocki w lutym złożył na ręce prezes Gersdorf rezygnację z pracy w Sądzie Najwyższym. Przyczyną jego decyzji był nowy regulamin sądu, wprowadzony rozporządzeniem prezydenta Andrzej Dudy. Zdaniem prawnika doprowadziłby on do "chaosu i narastania zaległości".

d83y28i

Prezes Zabłocki podkreślał także, że musiałby wyznaczać terminy posiedzeń tzw. sędziom dublerom, których status jest wyjaśniany przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. "Nie chcąc działać wbrew swemu sumieniu uznał, że w tej sytuacji powinien przejść w stan spoczynku" - pisał w lutowym oświadczeniu sędzia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

d83y28i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d83y28i
Więcej tematów