Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy. "Iustitia" reaguje na pierwszą decyzję Kamila Zaradkiewicza

Kamil Zaradkiewicz pełni obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego. Jego pierwszą decyzją było usunięcie portretów wcześniejszych prezesów zaprzysiężonych w latach 1945-1989. Jest reakcja stowarzyszenia "Iustitia".

Share
Sąd Najwyższy. "Iustitia" reaguje na pierwszą decyzję Kamila Zaradkiewicza
Źródło: Getty Images, Bartek Syta, Polska Press, Gallo Images
d2p18q8

Pod koniec kwietnia prezydent Andrzej Duda powierzył pełnienie obowiązków I prezesa SN sędziemu Kamilowi Zaradkiewiczowi. Tego samego dnia upływała kadencja dotychczasowej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

Zaradkiewicz po objęciu nowego stanowiska podjął decyzję, aby z holu głównego gmachu Sądu Najwyższego usunąć portrety prezesów Sądu Najwyższego z okresu 1945-1989 r. Powód? "Dbałość o wizerunek i zaufanie do wymiaru sprawiedliwości".

Jak czytamy w zarządzeniu, "w okresie władzy komunistycznej do 1990 roku nie funkcjonowało niezależne sądownictwo wolnego Państwa Polskiego, zaś osoby pełniące urząd sędziego były pozbawione podstawowych gwarancji niezawisłości, których w szczególności nie zapewnili im najwyżsi przedstawiciele ówczesnej władzy sądowniczej".

d2p18q8

Tym samym ze ścian holu głównego SN zniknęły portrety sześciu pierwszych prezesów: Wacława Barcikowskiego, Jana Wasilkowskiego, Zbigniewa Resicha, Jerzego Bafii, Włodzimierza Berutowicza, Adama Łopatki.

Zobacz też: Wybory 2020. Bosak: debata to nie zasługa, ale obowiązek TVP

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Reakcja "Iustiti"

Do sprawy odniosło się stowarzyszenie sędziów "Iustitia" krytykujące reformę sądownictwa w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości.

"Oczekujemy zmian obrazu sądownictwa, a nie zmian obrazków na ścianie. Odpolitycznienie nie polega na tym, że jeden polityczny namiestnik zaciera ślady bytności w sądzie innych, ale dąży do tego aby zamiast symbolicznych gestów, czynem odcinać się od współpracy z politykami" - czytamy na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2p18q8

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p18q8
d2p18q8
Więcej tematów