Trwa ładowanie...
d1n1enc

Sąd Najwyższy i nowa uchwała. Izba Dyscyplinarna zabiera głos

Izba Dyscyplinarna ogłosiła stanowisko ws. czwartkowej uchwały pozostałych izby Sądu Najwyższego. Zajęły się statusem sędziów mianowanych przez nową KRS. "Sędzia nie może powstrzymać się od orzekania, chyba że złożono go z urzędu lub zawieszono" - brzmi komunikat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd Najwyższy i nowa uchwała. Izba Dyscyplinarna zabiera głos
Sąd Najwyższy i nowa uchwała. Izba Dyscyplinarna zabiera głos (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d1n1enc

Uchwała Sądu Najwyższego wywołała kolejną reakcję. Głos ws. statusu sędziów wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa zabrała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

"Oświadczamy, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest jedynym podmiotem uprawnionym do powołania na urząd sędziego. Istotą tego powołania jest prawo i obowiązek sprawowania wymiaru sprawiedliwości" - czytamy w oświadczeniu Izby.

Sąd Najwyższy i nowa uchwała. Izba Dyscyplinarna zabiera głos

Zdaniem sędziów Izby Dyscyplinarnej odsunięcie od orzekania może nastąpić wyłącznie w wypadkach wskazanych w art. 180 ust. 2 Konstytucji, które obecnie nie występują. Rzecznik instytucji podkreśla, że powstrzymanie się od czynności orzeczniczych stanowiłoby naruszenie ślubowania sędziowskiego. - W przyszłym tygodniu, zgodnie z planem, odbędą się kolejne rozprawy Izby Dyscyplinarnej - dodał Piotr Falkowski, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

d1n1enc

Zobacz też: Skandaliczne słowa wiceministra o sędziach Sądu Najwyższego. Marcin Horała dolał oliwy do ognia

Na uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego zareagowała też Krajowa Rada Sądownictwa. Jej członkowie podkreślają, że - na mocy konstytucji - sędziowie od momentu powołania ich przez prezydenta RP są nieusuwalni, co ma wynikać jednoznacznie z wyroku TSUE z ubiegłego roku. KRS deklaruje też wsparcie dla sędziów, których pozycja została zagrożona.

Czytaj też: Uchwała SN. Mateusz Morawiecki podejmuje działania
Sąd Najwyższy podjął uchwałę ws. sędziów powołanych przez nową KRS

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1n1enc

Podziel się opinią

Share

d1n1enc

d1n1enc
Więcej tematów