Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy i nowa uchwała. Izba Dyscyplinarna zabiera głos

Izba Dyscyplinarna ogłosiła stanowisko ws. czwartkowej uchwały pozostałych izby Sądu Najwyższego. Zajęły się statusem sędziów mianowanych przez nową KRS. "Sędzia nie może powstrzymać się od orzekania, chyba że złożono go z urzędu lub zawieszono" - brzmi komunikat.

Sąd Najwyższy i nowa uchwała. Izba Dyscyplinarna zabiera głosŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d4gldfr
d4gldfr

Uchwała Sądu Najwyższego wywołała kolejną reakcję. Głos ws. statusu sędziów wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa zabrała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

"Oświadczamy, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest jedynym podmiotem uprawnionym do powołania na urząd sędziego. Istotą tego powołania jest prawo i obowiązek sprawowania wymiaru sprawiedliwości" - czytamy w oświadczeniu Izby.

Sąd Najwyższy i nowa uchwała. Izba Dyscyplinarna zabiera głos

Zdaniem sędziów Izby Dyscyplinarnej odsunięcie od orzekania może nastąpić wyłącznie w wypadkach wskazanych w art. 180 ust. 2 Konstytucji, które obecnie nie występują. Rzecznik instytucji podkreśla, że powstrzymanie się od czynności orzeczniczych stanowiłoby naruszenie ślubowania sędziowskiego. - W przyszłym tygodniu, zgodnie z planem, odbędą się kolejne rozprawy Izby Dyscyplinarnej - dodał Piotr Falkowski, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Zobacz też: Skandaliczne słowa wiceministra o sędziach Sądu Najwyższego. Marcin Horała dolał oliwy do ognia

Na uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego zareagowała też Krajowa Rada Sądownictwa. Jej członkowie podkreślają, że - na mocy konstytucji - sędziowie od momentu powołania ich przez prezydenta RP są nieusuwalni, co ma wynikać jednoznacznie z wyroku TSUE z ubiegłego roku. KRS deklaruje też wsparcie dla sędziów, których pozycja została zagrożona.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gldfr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gldfr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj