Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu. Ich wielkość może zaskoczyć
Nieznany dotąd w tej części Polski gatunek czarnej pszczoły pojawił się we Wrocławiu. Odkryto go na terenie kampusu Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest objęty ścisłą ochroną. Czym czarne pszczoły różnią się od tych, które powszechnie znamy?
Zadrzechnia czarnoroga (tak nazywa się gatunek, który pojawił się we Wrocławiu) to jedna z największych pszczół występujących w Polsce.
Ma charakterystyczny wygląd, który wyróżnia je spośród innych pszczołowatych. Potocznie nazywana jest "czarną pszczołą" - jej ciało jest skąpo owłosione i ciemno- lub brunatnofioletowe, a ze względu na swoje pokaźne rozmiary (długość nawet do 3,5 cm) pojawienie się tych pszczół wzbudza żywe zainteresowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemnicze światła nad New Jersey. Nagrania mieszkańców bada FBI
Samice, po odbyciu w sierpniu lotu godowego, zimują w gniazdach, aby na wiosnę, złożyć jaja w świeżo założonych komorach lęgowych.
Jak podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, w Polsce zadrzechnię czarnorogą zaobserwowano dotychczas m.in. w okolicach Sanoka, na Polesiu, w Białowieży czy w Ojcowskim Parku Narodowym oraz w Bieszczadach. Teraz odkryto nowe stanowisko.
- Na Dolnym Śląsku, a dokładniej we Wrocławiu, a jeszcze dokładniej na naszym kampusie - mówi prof. Marcin Kadej z Zakładu Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pszczoła samotnik
Podobnie jak inne zadrzechnie, również czarnoroga prowadzi samotniczy tryb życia. Każda samica buduje własne gniazdo, które może znajdować się w starych, spróchniałych drzewach, drewnianych słupach, a nawet w bambusowych tyczkach.
Zadrzechnie czarnorogie są niezwykle ważnymi zapylaczami wielu gatunków roślin, w tym roślin uprawnych. Dzięki swoim rozmiarom i długiemu języczkowi są w stanie dotrzeć do nektaru kwiatów, które są niedostępne dla innych owadów.
Choć zadrzechnie czarnorogie są mniej liczne niż zadrzechnie fioletowe, również należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. Głównymi przyczynami są utrata siedlisk, stosowanie pestycydów oraz zmiany klimatyczne.
Źródło: Tu Wrocław/WP