Trwa ładowanie...
poscigi.pl
radny
poscigi.pl
17-01-2023 10:43
i inni (1)

Radny Rafał Kasza idzie do wojska na własne życzenie. To pierwszy taki radny w kraju

Radny Zielonej Góry Rafał Kasza jest pierwszym samorządowcem, który na swój własny wniosek zostanie żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Polsce. – Już w 2019 roku chciałem wstąpić do wojska, jednak mandat radnego nie pozwalał mi na to – wspominał radny.

Radny Rafał Kasza idzie do wojska na własne życzenie. To pierwszy taki radny w krajuRadny Rafał Kasza idzie do wojska na własne życzenie. To pierwszy taki radny w krajuŹródło: poscigi.pl
d103yjy
d103yjy

Radny Rafał Kasza to pierwszy samorządowiec, który został żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Polsce. – Na wstępie dziękuję płk. Grzegorzowi Dyrce, szefowi Ośrodka Zamiejscowego, Centralnego, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze, ppłk. Grzegorzowi Marcińczakowi, szefowi Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ciechanowie i posłowi Pawłowi Szramce za pomoc w tym, aby doszło do takiej zmiany w ustawie o obronie ojczyzny, gdzie samorządowiec ma możliwość wstąpienia w szeregi polskiej armii – powiedział Kasza.

Do tej pory posłowie czy radni byli objęci ustawowo wyłączeniem ze służby wojskowej w kraju. Na początku 2019 roku Kasza chciał wstąpić do wojska, jednak mandat radnego nie pozwalał mu na to, gdyż mężczyzna był wtedy chroniony z urzędu.

– Przepis był dla mnie niezrozumiały, bo żołnierz mógł zostać radnym i pełnić te dwie funkcje jednocześnie, ale radny żołnierzem już nie – dziwił się radny Kasza. - Masa petycji i interpelacji do Ministerstwa Obrony Narodowej z naszej strony spowodowała zauważenie problemu. To zapoczątkowało proces zmian w ustawie i radny ma możliwość zrzeknięcia się immunitetu i wstąpienia na swój własny wniosek do wojska - kontynuował.

d103yjy

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Praca snajperów od kulis. Rosjanie pod Bachmutem bez szans

Kasza przejdzie miesięczne szkolenie w Wędrzynie, które zakończy się przysięgą. Po tym okresie czeka go jedenastomiesięczne szkolenie specjalistyczne na żołnierza zawodowego w jednostce, którą sobie wybierze za docelową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d103yjy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d103yjy
Więcej tematów