Trwa ładowanie...

"Rzym" - nowe wydawnictwo propagandowe Państwa Islamskiego

• Dżihadyści wypuścili pierwszy numer nowego wydawnictwa
• Propagandowe pismo nosi tytuł "Rumijah", czyli "Rzym"
• IS wydało "Rumijah" tydzień po śmierci w nalocie amerykańskiego drona Abu Mohammeda al-Adnaniego, rzecznika i szefa propagandy ugrupowania
• "Rzym" w propagandzie IS to zbiorcze określenie głównego wroga: Zachodu

"Rzym" - nowe wydawnictwo propagandowe Państwa IslamskiegoŹródło: YouTube
d1ln0bk

Jak podaje francuski dziennik "Le Figaro", pierwszy numer "Rzymu" ukazał się w kilku wersjach językowych: po angielsku, francuski, rosyjsku, turecku, chińsku i w paszto. Ta lista pokrywa się mniej więcej z językami, w jakich mówi większość bojowników IS.

Na okładce widnieje zdjęcie al-Adnaniego. W środku znaleźć można artykuły, które wzywają zwolenników świętej wojny do atakowania celów w Państwach Zachodnich, ostrzegając, że "nikt nie może czuć się bezpieczny", w tym "pasażerowie taksówek" i "starszy człowiek stojący w kolejce po kanapkę".

W wersji francuskiej pismo przedrukowuje głównie artykuły publikowane przez tygodnik "Al-Naba" ("Nowina") wydawany w języku arabskim. W wersji angielskiej magazyn poświęca duży artykuł zabitemu niedawno w Syrii australijskiemu dżihadyście Ezzitowi Raadowi. "Rzym" wzywa do atakowania w odwecie Australii i publikuje nawet listę celów. Zagadkowe jest zamieszczone w magazynie zdjęcie uśmiechającego się sprzedawcy kwiatów na rynku w małym miasteczku na północy Wielkiej Brytanii. Jest też spis dziesięciu brutalnych filmów wideo (np. z egzekucji) w wykonaniu dżihadystów.

Państwo Islamskie ma wiele publikacji, w tym: "Dabiq" (od nazwy miasta w Syrii, które według Mahometa przed końcem świata ma stać się sceną ostatecznej bitwy muzułmanów z Rzymem), po angielsku oraz "Dar el-Islam" ("Dom Islamu"), po francusku. Dysponuje też własną propagandową agencją prasową Amak (również miejsce przyszłego zwycięstwa nad niewiernymi).

d1ln0bk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ln0bk
Więcej tematów