Trwa ładowanie...
diiybgx
palenie

Rzuć palenie będziesz zdrowszy

Rzucenie palenia znacznie zmniejsza dolegliwości występujące w przewlekłym schorzeniu jelit - chorobie Leśniowskiego-Crohna oraz poprawia komfort życia pacjentów, wynika z badań opublikowanych przez "Gastroenterology".

Share
diiybgx

Badanie, w którym wzięło udział 474 palaczy, wykazało, że częstość występowania objawów choroby u osób, które co najmniej rok wcześniej rzuciły palenie, jest podobna jak wśród osób niepalących w ogóle.

Dolegliwości związane z chorobą występowały w obydwu tych grupach znacznie rzadziej i w mniejszym nasileniu niż u chorych palących. Chorzy, którzy rzucili palenie oraz ci, którzy nigdy nie palili, znacznie rzadziej wymagali podawania sterydów lub terapii immunosupresyjnej. Jednak, jak zauważyli naukowcy prowadzący badania, ryzyko podjęcia zabiegu chirurgicznego było podobne we wszystkich trzech grupach.

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną jelit, której przyczyny nie udało się do końca wyjaśnić. Palenie tytoniu jest uznawane za jeden z czynników ryzyka jej rozwoju, a najczęstsze objawy to m.in. bóle, biegunka, krwawienia oraz utrata wagi. (mk)
Medyczna Agencja Informacyjna

diiybgx

Podziel się opinią

Share
diiybgx
diiybgx
Więcej tematów