Trwa ładowanie...

Rzeszów znów zadziwia resztę Polski. Nowa dostawa Pfizera, szykują samochodowy punkt szczepień

Jak dowiaduje się WP, we wtorek do Rzeszowa trafiło 45 tys. dawek szczepionki Pfizer. Pozwoli to na otwarcie w mieście nowego i największego punktu szczepień przeciwko COVID. Gdy tylko poprawi się pogoda, planowane jest rozpoczęcie szczepień metodą drive-thru, czyli pacjentów podjeżdżających samochodami.
Share
Rzeszów otworzy punkt szczepień drive-thru, czyli dla pacjentów przyjeżdżających samochodami. Jak dotąd taką metodą w Polsce  pobierano jedynie wymazy
Rzeszów otworzy punkt szczepień drive-thru, czyli dla pacjentów przyjeżdżających samochodami. Jak dotąd taką metodą w Polsce pobierano jedynie wymazyŹródło: East News, Fot: Lukasz Cynalewski
d2tazts

- Chcemy jak najszybciej uruchomić nowy punkt szczepień populacyjnych w hali Podpromie. Trwają ostatnie uzgodnienia w sprawach technicznych oraz współpracy pomiędzy urzędem miasta a firmą CM Medyk organizującą szczepienia w regionie - poinformowała Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Nowy punkt miałby rozpocząć działalność w ciągu kilku dni. Konopka dodała, że gdy poprawi się pogoda, na parkingu pod halą zostanie uruchomiony punkt szczepień metodą drive-thru.

Szczepienia dla osób przyjeżdżających samochodami prowadzone są m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii. Działają one podobnie, jak słynne restauracje drive-thru. Pacjent podjeżdża do punktu, odpowiada na kilka pytań lekarza i jeśli nie ma przeciwwskazań otrzymuje szczepienie, nie wysiadając z auta.

d2tazts

Urzędnicy w Rzeszowie liczą, że w związku z planowanymi w kwietniu dostawami 7 mln dawek szczepionek do Polski, wkrótce do szczepień zostaną dopuszczone młodsze roczniki pacjentów. Wówczas masowe punkty szczepień będą mogły pracować z pełną wydajnością.

Informację o nowej dostawie szczepionek dla Rzeszowa przekazał WP dr Stanisław Mazur, prezes CM Medyk i organizator szczepień na Podkarpaciu. Zastrzegł, że dostawa szczepionek nie jest związana z planowanymi w mieście wyborami.

"Jesteśmy dla rządowej agencji dobrym partnerem, bo mamy własne zamrażarki na milion dawek. Dostajemy szczepionki bezpośrednio z samolotu, bez pośrednictwa kurierów. U nas szczepionka Pfizera nie zmarnuje się i nie przeterminuje, jak dotąd nie zmarnowaliśmy żadnej dawki" - poinformował prezes CM Medyk.

Do uruchomienia punktu szczepień drive-thru przymierza się również Wałbrzych. Ma to nastąpić 15 kwietnia, o ile dojdzie do ocieplenia w pogodzie.

d2tazts

Rzeszów. Polityczne szczepienia na COVID-19?

Nie milkną echa burzy w sprawie tempa szczepień w Rzeszowie. Pod koniec ubiegłego tygodnia pod punktem szczepień w tym mieście utworzyły się kolejki. Opisywaliśmy w WP, że według relacji wielu pacjentów szczepieni mieli być wszyscy chętni. NFZ analizuje dane zaszczepionych pacjentów.

Politycy opozycji sugerowali, że sprawa może mieć związek z planowanymi wyborami na prezydenta miasta. Dzięki szczepieniom u wyborców miałaby zapunktować Ewa Leniart, kandydatka PiS, która obecnie pełni urząd wojewody podkarpackiego.

Zamieszanie wokół szczepienia Szymona Hołowni na COVID-19. Tak się tłumaczy

Rzekomo potwierdzeniem nadzwyczajnego tempa w Rzeszowie jest 119 tys. wykonanych szczepień. W porównaniu z liczbą 190 tys. mieszkańców teoretycznie dawałoby to wysoki odsetek zaszczepionych.

d2tazts

Według nowych informacji teoria, której uchwycili się posłowie opozycji ma jednak słabe punkty. Wspomniana liczba wykonanych zabiegów w Rzeszowie dotyczy również pacjentów przyjeżdżających na szczepienie z całego regionu. Informowali o tym organizator szczepień oraz minister Michał Dworczyk.

Z danych KPRM wynika, że są miasta i powiaty gdzie, gdy zastosować to samo zestawienie danych (szczepienia w porównaniu do liczby mieszkańców) wykonano więcej szczepień niż w Rzeszowie. Chodzi o Sopot i Aleksandrów Kujawski, a tam nie odbywają się wybory.

We wtorek do sprawy szczepień w Rzeszowie odniósł się minister Michał Dworczyk. - Pojawiły się polityczne insynuacje, że Podkarpacie jest inaczej traktowane niż reszta kraju, że ma to związek z wyborami. To są kłamstwa, nieprawdziwe informacje - stwierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2tazts

Podziel się opinią

Share
d2tazts
d2tazts
Więcej tematów