Rzeka Muzyki Bydgoszcz 2016 - Monika Węgiel z zespołem - piosenki Edith Piaf
W najbliższą niedzielę Rzeka Muzyki zaprasza do Bydgoszczy wszystkich miłośników piosenki francuskiej na spotkanie z niezapomnianymi przebojami Edith Piaf...
12.07.2016 | aktual.: 12.07.2016 15:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z legendą słynnej pieśniarki zmierzy się Monika Węgiel - dysponująca niesamowitym głosem śpiewająca aktorka, laureatka Przeglądu Piosenki Aktorskiej, związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Na scenie na wodzie pod Operą Nowa usłyszymy m.in. "La vie en rose", "Padam, padam" i "Milord". Mamy nadzieję, że na ten jeden wieczór brzegi Brdy zamienią się w paryskie bulwary Sekwany, a publiczność znajdzie się "Sous le ciel de Paris"...
Monika Węgiel – aktorka
Monika Węgiel pochodzi z Wrocławia. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie(2007). Od 2001 należała do Wrocławskiej Akademii Piosenki prowadzonej przez Jerzego Satanowskiego i Grażynę Łobaszewską.
Laureatka wielu wyróżnień i nagród m.in. II miejsca na Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej "Wielka woda" i drugiego miejsca na 28. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W 2009 roku nominowana do Feliksa Warszawskiego w kategorii najlepszy debiut.
Od 2008 roku związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie gdzie grała m.in. w spektaklach muzycznych „To idzie młodość” w reż. Macieja Englerta oraz główną rolę w „Gran Operita” w reż. Marcina Przybylskiego oraz w widowisku „Tych lat nie odda nikt” z piosenkami Władysława Szpilmana.
Od siedmiu lat współpracuje z zespołem Janusz Bogackiego, którego postać warto przybliżyć:
Janusz Bogacki - pianista, kompozytor, aranżer...
Debiutował w 1964 roku jako kompozytor i pianista w kabarecie studenckim "Fermata" z Maciejem Zembatym i na festiwalu w Opolu piosenką "Romans Otwocki" w wykonaniu Aliny Janowskiej, współpracując jednocześnie ze studenckimi zespołami jazzowymi. Od roku 1965 rozpoczął stałą współpracę z Polskim Radiem i Telewizją.
Od 1968 prowadził zespół jazzowy w programie III P.R., w którym grali m.in. Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Henryk Majewski, Zbigniew Jaremko. Z tym zespołem nagrał jako aranżer i pianista ponad 200 bluesów i tematów jazzowych. Skomponował muzykę dla "Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego" i "Rodziny Poszepszyńskich" oraz sygnał programu III-go.
Od 1972 r. współpracował z West Deutsche Rundfunk w Kolonii i zespołem jazzowym "Free Art.Set" w Essen (nagranie plyty i trasy koncertowe). W 1973 r. w Polsce założył zespół jazzowy "High Water Mark" z którym koncertował przez kilkanaście lat.
Grał jako pianista z zespołem jazzowym J. Bednarka "Workshop". Jako kompozytor napisał i nagrał dla PR i TV oraz na płytach ok. 350 piosenek, m.in. z Agnieszką Osiecką, Maciejem Zembatym, Jackiem Janczarskim, Jonaszem Koftą, Ireneuszem Iredyńskim, Wojciechem Młynarskim.
Napisał muzykę do filmu, serialu telewizyjnego i ok. 40 przedstawień teatralnych m.in. w teatrach "Ateneum", "Powszechnym", „Współczesnym” „Bajka”, ”Roma”, ”Polonia”, ”Och Teatr”, ”Rampa” w W-wie, a także w Kaliszu, Poznaniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Częstochowie. Przygotował muzyczne przedstawienia z piosenek Edith Piaf, Georgesa Brassens’a i Kaliny Jędrusik w Teatrze Rampa oraz Leonarda Cohena w teatrze muzycznym "Roma" w Warszawie.
Akompaniuje i współpracuje z aktorami współtworząc recitale aktorskie m.in. K. Jandą, A.Janowską, E. Dałkowską, J. Szczepkowską, E. Jodłowską, A. Matysiak, B.Dziekan, P. Machalicą, K. Tyńcem, grupą AMOK – Agnieszka Judycka, Monika Węgiel i Katarzyna Dąbrowska. Kilkadziesiąt piosenek na płytach różnych wykonawców.
Oprócz Janusza Bogackiego w zespole Moniki Węgiel zagrają:
Tomasz Bogacki - gitara,
Paweł Pańta - kontrabas,
Bogdan Kulik – perkusja.