Trwa ładowanie...
02-09-2014 12:47

"Rzeczpospolita": NATO wierzy w dobrego Putina

W czwartek sojusz ogłosi, że umowa z Rosją z 1997 roku wciąż obowiązuje. Polsce nie udało się odwołać zapisów ograniczających nasze prawa w pakcie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Share
"Rzeczpospolita": NATO wierzy w dobrego PutinaŹródło: PAP/EPA, fot: OLIVIER HOSLET
d145xrp

W umowie z 1997 roku o współpracy między Rosją a NATO, Sojusz zobowiązał się do nierozmieszczania na terenie Polski i innych krajów Europy Środkowej znaczących sił. Jest w niej między innymi mowa o wspólnym budowaniu trwałego pokoju na całym kontynencie. W ubiegłym tygodniu sekretarz NATO Anders Fogh Rasmussen zarzucił Rosji agresję na Ukrainę. W podobnym tonie wypowiadał się również Barack Obama.

Polska przy wsparciu Kanady, Rumunii, Łotwy, Litwy i Estonii wystąpiła o wypowiedzenie umowy podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu albo chociaż pominięcia jej w deklaracjach ze szczytu - przypomina "Rzeczpospolita". To o tyle istotne, że z powodu umowy NATO odmawia rozlokowania na terenie naszego kraju stałych baz.

Jednak najwyraźniej w Sojuszu nie ma woli do zerwania porozumienia. Zdaniem niemieckiego dziennika "Der Spiegel", to najbardziej oponują w tej kwestii oponują Niemcy, a sama Angela Merkel uważa, że NATO powinno dalej respektować umowę.

d145xrp

Tymczasem Berlin chce również doprowadzić do powołania się również na inny niekorzystny dla Polski traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, który ogranicza liczbę żołnierzy i sprzętu w jej środkowej części.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", Francja, Wielka Brytania i USA uważają, że umowa z 1997 roku zawiera istotne deklaracje dotyczące zakazu rozmieszczenia broni jądrowej tuż przy granicy NATO z Rosją. Chodzi również o możliwości, jakie dają spotkania między przedstawicielami obu stron, które są organizowane w ramach realizacji postanowień traktatu.

Według informatorów "Rzeczpospolitej", Polska już wycofała się ze swojego żądania. Nie udało się go przeforsować również ze względu na brak poparcia innych państw Europy Środkowej: Słowacji, Czech i Węgier.

d145xrp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d145xrp
Więcej tematów