Trwa ładowanie...

Rzecznik Watykanu: nadszedł czas prawdy i wiarygodności

Rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi powiedział, że dla Kościoła nadszedł czas prawdy, przejrzystości i wiarygodności oraz odrzucenia wszelkiej hipokryzji.

Share
Rzecznik Watykanu: nadszedł czas prawdy i wiarygodności
Źródło: AFP, Fot: ALESSIA GIULIANI
dkbbpei

Ks. Lombardi komentował podczas sympozjum na temat ewangelizacji w mediach elektronicznych w Watykanie trudną sytuację, w jakiej znalazł się Kościół.

Zdaniem włoskich mediów, choć nie wymieniał bezpośrednio przypadków nadużyć seksualnych i krytyki wobec Kurii Rzymskiej, która bywa oskarżana o ukrywanie przez lata tego rodzaju przypadków, w oczywisty sposób do nich nawiązywał.

dkbbpei

- Tajemnica i dyskrecja nią są już wartościami dla większości. Musimy zdobyć się na powiedzenie, że nie mamy niczego do ukrywania - mówił ks. Lombardi, cytowany przez włoskie agencje prasowe.

Podkreślają one, iż rzecznik watykański wypowiedział się po przyjęciu w tym tygodniu przez papieża dymisji dwóch biskupów. Były one związane z przypadkami pedofilii.

Agencja AFP, cytując rzecznika przypomina o rezygnacji z posługi biskupiej, jaką złożył biskup Brugii (Belgia), przyznając się do nadużyć seksualnych popełnianych w stosunku do pewnego chłopca.

W ciągu ostatnich miesięcy nadużycia tego rodzaju popełniane przez osoby duchowne były tematem doniesień na czołówkach gazet w Irlandii, Austrii, USA i Niemczech.

dkbbpei

- Sytuacja, w której się znajdujemy, stawia nam nadzwyczaj wysokie wymagania i wymaga od nas, abyśmy byli absolutnie wiarygodni i rzetelni w świadczeniu prawdy - powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej, który jest również dyrektorem Radia Watykańskiego.

- W tych trudnych dla mnie miesiącach - dodał ks. Lombardi - staram się jak najlepiej rozumieć istotę pytań, które nam zadają. Odpowiedzi, które są dla nas oczywiste, jasne i proste nie są takimi dla tych, którzy mają inne podejście do sprawy lub inne oczekiwania.

dkbbpei

Podziel się opinią

Share
dkbbpei
dkbbpei
Więcej tematów