Trwa ładowanie...
dxeab05
dxeab05

Rzecznik Trumpa wyjaśnia jego zachowanie

Nagranie ze spotkania Angeli Merkel z Donaldem Trumpem, gdy prezydent USA mimo prośby nie podaje ręki gościowi, wzbudziło żywy odzew na całym świecie. Zachowanie Trumpa komentowano rozmaicie. Jedni uważali, że to świadomy, celowy zabieg. Inni mówili o gafie lub dowodzie na brak obycia amerykańskiego przywódcy. Niemiecki tygodnik postanowił o sprawę zapytać u źródła, zwracając się do rzecznika Białego Domu Seana Spicera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dxeab05

Kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła wizytę w Waszyngtonie w miniony piątek. Prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się z nią po raz pierwszy po objęciu urzędu.

Przed konferencją prasową w Gabinecie Owalnym politycy usiedli w fotelach, pozując do zdjęć. Z sali padła prośba o zwyczajowy w takich sytuacjach uścisk dłoni, jednak Trump nie reagował. Wreszcie sama Angela Merkel zwróciła się do prezydenta USA z pytaniem, czy chce, by uścisnęli sobie dłoń. Trump nie zareagował jednak, nawet nie spojrzał na panią kanclerz.

dxeab05

- Nie sądzę, by usłyszał to pytanie - stwierdził rzecznik Białego Domu Sean Spicer w odpowiedzi na pytanie "Der Spiegla", dodając, że cała sprawa była nieporozumieniem.

Media skomentowały tę sytuację. BBC oceniło, że Trump świadomie i celowo zignorował Merkel, chcąc pokazać dystans i brak porozumienia, m.in. w sprawie przyjmowania imigrantów i NATO. Inni podkreślali chłód na linii Waszyngton-Berlin. "Nawet we własnym kraju Trump był mocno krytykowany za to zachowanie" - podkreśla "Der Spiegel".

W piątek wieczorem Trump napisał na swoim profilu na Facebooku, że "wizyta Angeli Merkel w Białym Domu była dla niego zaszczytem". Zamieścił również zdjęcie, na którym oboje politycy uścisnęli sobie ręce w czasie przywitania. Na Twitterze zaapelował, by nie wierzyć w "fałszywe" newsy i podkreślił, że spotkanie było "wspaniałe".

Zaraz potem nawiązał jednak do pieniędzy. "Niemniej jednak - kontynuował - Niemcy są winne NATO ogromne sumy pieniędzy i Stany Zjednoczone muszą być lepiej opłacane za potężną i bardzo drogą obronę, jaką zapewniają Niemcom"

dxeab05

Despite what you have heard from the FAKE NEWS, I had a GREAT meeting with German Chancellor Angela Merkel....

Opublikowany przez Donald J. Trump na 18 marca 2017

Trump przyjął Merkel w piątek w Białym Domu. Rozmawiano m.in. o wolnym handlu, stosunkach na linii Waszyngton-Berlin oraz o konfliktach na świecie. Jednym z tematów były też wydatki Niemiec na obronność, niesięgające postulowanego przez NATO pułapu 2 proc. PKB.

dxeab05

Podziel się opinią

Share
dxeab05
dxeab05
Więcej tematów