WP

Rzecznik SN Michał Laskowski odpowiada na oświadczenie prezydenta. "Postąpiliśmy zgodnie z prawem"

Rzecznik Michał Laskowski skomentował oświadczenie Kancelarii Prezydenckiej ws. Sądu Najwyższego. Stwierdził, że spodziewał się takiego rezultatu, jednak czwartkowa decyzja, jaką podjął SN była zgodna z prawem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Michał Laskowski komentuje orzeczenie Andrzeja Dudy
Michał Laskowski komentuje orzeczenie Andrzeja Dudy (East News, Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)
WP

- "Spodziewaliśmy się takiego oświadczenia Kancelarii Prezydenta; uważamy, że postąpiliśmy zgodnie z prawem. Wskazano szczegółowo przepisy prawne na podstawie których zapadła decyzja czwartkowa decyzja Sądu Najwyższego" - skomentował rzecznik SN Michał Laskowski w rozmowie z TVN24.

Spór SN z Andrzejem Dudą

W czwrtek Sąd Najwyższy przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodziło głównie o zasady niezależności i niezawisłości sądów w odniesieniu do zasad UE oraz w sprawie dyskryminacji na wiek.

WP

Sąd Najwyższy postanowił również, popierając decyzję podstawami prawnymi, zawiesić przepisy dot. przejścia na spoczynek sędziów po 65. roku życia. Jak tłumaczył Laskowski, przepisy zawiesza się, by nie obowiązywały one w sytuacji, gdy Trybunał uzna, że są one błędne

Andrzej Duda nie zastosuje się do przepisów

Kancelaria Prezydenta podważyła prawne uzasadnienie podjętej przez SN decyzji. Wydała w tej sprawie oświadczenie, tłumacząc, że podobna sytuacja nie wywrze skutków na prezydenta, ani innych organów władzy. Ich zdaniem Sąd Najwyższy stworzył, w oparciu o przepisy ustawy Kodeks postępowania cywilnego, instytucję zawieszenia postępowania, która jest "dotychczas nieznaną i niestosowaną w polskim porządku prawnym".

Źródło: TVN24

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP