Trwa ładowanie...
da21tca

Kancelaria Prezydenta o decyzji Sądu Najwyższego: nieprawidłowa

Kancelaria Prezydenta zabiera głos ws. decyzji Sądu Najwyższego. Siedmiu jego sędziów zwróciło się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości z pytaniami prejudycjalnymi ws. ustawy o Sądzie Najwyższy. Prezydent nie zamierza się do niej stosować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda zignoruje posunięcie Sądu Najwyższego - zapowiada jego kancelaria
Andrzej Duda zignoruje posunięcie Sądu Najwyższego - zapowiada jego kancelaria (East News)
da21tca

W oświadczeniu Kancelarii Prezydenta czytamy m.in, że Sąd Najwyższy zadziałał "bez prawidłowej podstawy prawnej", a "zawieszanie stosowania" przepisów jakiejkolwiek ustawy nie zostało przyznane w konstytucji żadnemu organowi. "Nawet gdy Trybunał Konstytucyjny rozpatruje sprawę pytania prawnego sądu, to zawieszeniu ulega postępowanie prowadzone przed sądem, a nie stosowanie zakwestionowanych przepisów" - przypominają prezydenccy prawnicy.

Ich zdaniem Sąd Najwyższy wykreował, w oparciu o przepisy ustawy Kodeks postępowania cywilnego, instytucję zawieszenia postępowania, która jest "dotychczas nieznaną i niestosowaną w polskim porządku prawnym". Kancelaria przekonuje, że działanie SN nie wywiera żadnych skutków wobec działających na podstawie ustawy o Sądzie Najwyższym Krajowej Rady Sądownictwa czy Prezydenta RP. I przypomina, że każdy przepis jest zgodny z prawem, dopóki inaczej nie orzeknie Trybunał Konstytucyjny.

da21tca

Urzędnicy Kancelarii twierdzą wręcz, że zwrócenie się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniami prejudycjalnymi to próba obejścia przez Sąd Najwyższy przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Meritum pytań to status sędziów składu orzekającego, a w sprawach sędziów Sądu Najwyższego decyduje Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, która jeszcze nie jest obsadzona - dodają.

"Działania Sądu Najwyższego uznajemy za prawnie bezskuteczne i nie wywierające skutku wobec Prezydenta RP" - brzmi końcowa konkluzja.

Zobacz także: Tłit: Czarzasty zapowiada, że SLD powsadza polityków PiS do więzienia

da21tca

Sąd Najwyższy przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek. To może oznaczać zamrożenie stosowania ustawy do czasu orzeczenia unijnego Trybunału.

W czwartek opublikowano też pełną listę kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

da21tca

da21tca
da21tca
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów