Trwa ładowanie...
d2x4pez

Rzecznik Sądu Najwyższego: prezydent może stanąć przed Trybunałem Stanu

Michał Laskowski, sędzia i rzecznik Sądu Najwyższego stwierdził, że jeśli prezydent nie zastosuje się do postanowienia SN, złamie prawo. A to - rodzi możliwość postawienia prezydenta przed Trybunałem Stanu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Michał Laskowski namawia Andrzeja Dudę do "wstrzymania się" z wysyłaniem sędziów SN na emeryturę
Michał Laskowski namawia Andrzeja Dudę do "wstrzymania się" z wysyłaniem sędziów SN na emeryturę (East News, Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)
d2x4pez

Rzecznik Sądu Najwyższego w programie "Rzecz o polityce" "gorąco namawiał" Andrzeja Dudę, by postąpił zgodnie z zaleceniem tego organu. W poniedziałek do unijnego Trybunału Sprawiedliwości zostały pytania prejudycjalne dotyczące poszczególnych przepisów ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania Sądu Najwyższego. Sędziowie wezwali prezydenta, by do czasu uzyskania odpowiedzi "wstrzymał się" z decyzjami dotyczącymi wysyłania sędziów w stan spoczynku.

"Organy państwa powinny uszanować decyzję SN i wstrzymać się z wszelkimi innymi decyzjami do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii. Konkretnie - KRS, jeśli będzie jeszcze procedować w tej sprawie, a zwłaszcza prezydent, który podejmuje decyzje" - wyjaśniał sędzia. Zarówno Kancelaria Prezydenta, jak i KRS już zapowiedziały, że nie zastosują się do decyzji SN.

Zdaniem Laskowskiego taka sytuacja rodzi "delikt konstytucyjny". "Będzie to złamanie prawa z potencjalnymi jakimiś formami odpowiedzialności w przyszłości" - wskazał. Mało tego, stwierdził, że prezydent może ponieść konsekwencje ignorowania wykładni stosowanej przez Sąd Najwyższy. "Istnieje potencjalna odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu" - oznajmił.

d2x4pez

Zobacz też: Gdy jest upał, przysługują ci specjalne prawa w pracy

"My mówimy oczywiście teoretycznie, ale jeśli przeczytać przepisy o odpowiedzialności prezydenta w konstytucji i całe piśmiennictwo z tym związane, to jest to przypadek, który ewentualnie kwalifikuje się do takiego postępowania" - podkreślał Laskowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2x4pez

Podziel się opinią

Share
d2x4pez
d2x4pez
Więcej tematów